Menu główne
Biuro Okręgowe PiS
Biuro Okręgowe PiS,
Okręg nr 14
33-300 Nowy Sącz, ul. Pijarska 17a
tel. 18/ 440 74 81

Otwarte:
Pon - Pt, w godzinach: 8.00 - 16.00
Dyżury organizowane są
po wcześniejszym umówieniu się.

Polecane serwisy:

AktualnościWięcej przeczytasz w Archiwum Wiadomości
X Spotkanie ze Świętym Mikołajem

30 listopada 2013r.
W Stróżach pod Grybowem miał miejsce X finał akcji "Zostań Świętym Mikołajem". Jak co roku, akcja zbierania darów, które następnie zamieniono w przedświąteczne paczki, rozpoczęła się już w lecie. Przez kilka miesięcy szukano darczyńców i sponsorów, którym nie jest obojętny los dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych i los dzieci niepełnosprawnych. - Jest to niezwykłe i cudowne zjawisko, gdy każdego roku, a z roku na rok jest coraz ciężej, znajdują się ludzie o wielkim sercu, którzy chcą wspomagać ubogie i niepełnosprawne dzieci. Dziękuję Wam za to drodzy Sponsorzy. Wielu z Was pomaga osobom niepełnosprawnym przez cały rok. - mówił na początku spotkania senator Stanisław Kogut, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. W tym roku, w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Stróżach dzieci oczekujących na przyjazd Świętego Mikołaja mogło być nawet około dwa tysiące. Przy scenie, na której przed przybyciem Świętego Mikołaja prezentowali się młodzi, utalentowani artyści obecny był koordynator całej akcji - Piotr Wojtas, od dziesięciu lat ciężko pracujący na to, aby przed każdymi świętami Bożego Narodzenia zebrać jak najwięcej darów, które później trafiają do najbardziej potrzebujących. W tym roku, oprócz paczek, w których znalazły się przybory szkolne, czapki, szaliki, polary, rękawice i owoce, rozdawano także słodycze i pączki, po całej hali sportowej roznoszone przez pomocników Świętego Mikołaja. Na scenie nie mogło zabraknąć pięknych występów.

Msza Święta w Hospicjum

25 listopada 2013r.
Przed kilkoma dniami, w Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji zmarłych i obecnych pacjentów tego hospicjum. Eucharystię sprawowali - ksiądz proboszcz parafii Stróże - Stanisław Betlej oraz proboszcz parafii Lichwin koło Tuchowa ksiądz Jan Kwarciński, którego mama obecnie przebywa w hospicjum. W uroczystości licznie uczestniczyły rodziny wraz z obecnymi pacjentami hospicjum, jak i krewni tych, którzy odeszli już do wieczności. Nie zabrakło również lekarzy, personelu i pracowników placówki. W pięknym kazaniu wygłoszonym przez księdza proboszcza Stanisława Betleja o pochylania się w trosce na cierpiącym człowiekiem padły słowa podziękowania dla senatora Stanisława Koguta za tak wspaniałe dzieło, jakim jest hospicjum oraz wszystkich którzy swoją pracą niosą pomoc ludziom chorym. Kaznodzieja zwrócił się również do rodzin pacjentów prosząc ich o częste odwiedzanie chorych i wspólną modlitwę, która daje im siłę i umacnia ich w cierpieniu. Po zakończeniu mszy świętej, wszyscy uczestnicy otrzymali znicze, z którymi udali się na groby swoich najbliższych.

Spotkanie z hodowcami gołębi pocztowych

23 listopada 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w spotkaniu członków i sympatyków Oddziału Sądeckiego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Podczas spotkania, które miało miejsce w sobotę 23 listopada omawiano miniony sezon i podsumowywano wyniki. Parlamentarzysta ze Stróż dziękował za to, że pasjonaci pielęgnujący wielowiekowe tradycje hodowli gołębi pocztowych wciąż zadziwiają i ubogacają społeczeństwo swoimi osiągnięciami. Dzięki takim pasjonatom, jak Wy, ludzie którzy ukochaliście to hobby - codzienność jest bardziej kolorowa, bardziej różnorodna. Wiem, że to hobby wymaga nakładów finansowych, pracy, cierpliwości. Ale na koniec przychodzą wyniki które cieszą. Trwajcie przy swojej pasji nadal i ubogacajcie nasze społeczeństwo – mówił podczas spotkania Stanisław Kogut. Senator od przedstawicieli Zarządu Oddziału Sądeckiego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych otrzymał podziękowanie za stałe zaangażowanie i wspieranie spraw ważnych dla hodowców. Historia polskiego gołębiarstwa pocztowego, albo sportowego - jak mówimy dzisiaj - nie została jeszcze opracowana. Wiemy, ze także na ziemiach polskich - jak w całym świecie - wykorzystywano znane wszystkim zdolności powrotno-lotowe gołębi od najdawniejszych czasów: przede wszystkim do szybkiego przesyłania informacji o ważnych wydarzeniach np. zwycięstwach czy klęskach wojennych. W tym tez celu ptaki te zapewne były specjalnie hodowane. Nie zachowało się jednak zbyt wiele tego świadectw.

Posiedzenie Rady Politycznej
w Warszawie


23 listopada 2013r.
W minioną sobotę w Warszawie obradowała Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie posiedzenia podejmowano uchwały, wybierano wiceprezesów PiS, członków Komitetu Politycznego, Komisji Etyki, Komitetu Wykonawczego. Wybrano również sekretarza Rady Politycznej na nową kadencję. Okręg 14 reprezentowała silna delegacja w osobach: parlamentarzystów - senatora Stanisława Koguta, posłów - Wiesława Janczyka, Barbary Bartuś, Anny Paluch, Piotr Naimskiego, a także Leszka Langera, Józefa Leśniaka, Grzegorza Biedronia, Andrzeja Bulzaka. Na początku posiedzenia Rady Politycznej minutą ciszy upamiętniono zmarła niedawno matkę Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki – Mariannę Popiełuszko. Następnie prezes Jarosław Kaczyński zabrał głos i powiedział m.in. „Jeśli jesteśmy Polakami i chcemy, by Polska trwała (...) pierwszym zadaniem każdej dobrej władzy w Polsce (...) jest odwrócenie tego fatalnego trendu, który prowadzi do zwijania się narodu" - zaznaczył Kaczyński. Zwracał uwagę m.in. na problem demografii. "By istniała Polska, muszą istnieć Polacy. A gdyby obecne trendy się utrzymały, to przy końcu wieku będzie nas tylko 16 mln” - zauważył Prezes PiS. Jak podkreślił, tę kwestię trzeba uznać za najważniejszą; bez jej rozwiązania wszystkie inne tracą znaczenie.

Spotkanie z Księdzem Kardynałem

22 listopada 2013r.
Senator Stanisław Kogut spotkał się w Krakowie z Jego Eminencją Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Omawiano m.in. organizowanie wyjazdu pociągami na kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II. Podczas spotkania wspominano wyjazdy organizowane przez parlamentarzystę ze Stróż na spotkania z Ojcem Świętym, na które przed laty licznie jeździli Polacy z parafii z całej Polski, niezwykle wzruszające były wyjazdy osób niepełnosprawnych do Rzymu i do San Giovanni Rotondo. Wspominano również ubiegłoroczny wyjazd trzema pociągami do Rzymu na jubileusz 20-lecia działalności Radia Maryja. Stanisław Kogut wspomniał także o tym, że zorganizował ostatnią pielgrzymkę do Rzymu połączoną ze spotkaniem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, na pół roku przed odejściem Jana Pawła II do Domu Ojca. Papież Polak pobłogosławił wówczas niepełnosprawnych pielgrzymów, którzy towarzyszyli senatorowi Stanisławowi Kogutowi oraz przyjął z rąk parlamentarzysty i delegacji osób niepełnosprawnych wyróżnienie „Amicus Minorum” – Przyjaciel Mniejszych.

Oświadczenie w sprawie obrony Krzyża

16 listopada 2013r.
Podczas 43. Posiedzenia Senatu RP - Senator Stanisław Kogut wygłosił dwa oświadczenia. PIerwsze dotyczyło obrony wartości Krzyża, drugie dotyczyło 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tych oświadczeń. Chciałbym przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego „Prawo i Sprawiedliwość”, a także senatora Iwana, kierując do pana Zdrojewskiego pytanie: czy zapomnieliśmy my, Polacy, że pod Wielką Krokwią w Zakopanem błogosławiony Jan Paweł II apelował do nas „brońcie Krzyża od Bałtyku po gór szczyty”? 27 kwietnia my, Polacy, na czele z rządem pana premiera Tuska, pojedziemy na kanonizację tego wielkiego Polaka. Czy my, Panie Ministrze Zdrojewski, zapomnieliśmy, że Polska z dziada pradziada jest krajem katolickim, że Krzyż u chrześcijan to jest świętość, i w kraju, z którego wyszli wielcy błogosławieni i święci, w kraju, w którym prymas Hlond na łożu śmierci powiedział, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję, w kraju, z którego wyszedł prymas tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński, w kraju, w którym za wiarę został zamęczony przez SB i ubecję peerelowską ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, pozwalamy na wszystko, na deprawację Krzyża, Ewangelii? Czy my zapominamy, że z tego kraju, z Krakowa pochodził święty biskup Stanisław, zamordowany za to, że zwrócił uwagę królowi?

Drugi raz oddawali w Stróżach krew

16 listopada 2013r.
W Stróżach w Małopolsce, po raz drugi zorganizowano akcję oddawania krwi. Przez kilka godzin można było oddawać krew dla posła Artura Górskiego, który zachorował na białaczkę i do leczenia potrzebuje dużych ilości tego najcenniejszego i naturalnego leku. Na apel senatora Stanisława Koguta, inicjatora akcji tym razem odpowiedziało ponad 20 osób. Wśród nich byli strażacy ochotnicy z Gminy Korzenna, a także mieszkańcy Stróż. Oddano ponad 10 litrów krwi. Była to już druga taka akcja w Stróżach, w ostatnich dniach. Podczas pierwszej - która miała miejsce w dniu 25 października oddano około 25 litrów krwi. – Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i tak wielu ludzi odpowiedziało na nasz apel. Przez cały dzień pracownicy mobilnego punktu poboru krwi mieli ręce pełne pracy. Dziękuję wszystkim osobom, które ofiarnie oddawały krew - mówił senator Stanisław Kogut.

Pomóż Posłowi Arturowi Górskiemu

13 listopada 2013r.
Senator Stanisław Kogut zwraca się z serdeczną prośbą w sprawie rozpowszechnienia informacji o kolejnej możliwości oddania krwi na ratowanie życia Pana Posła RP Artura Górskiego. Autobus do pobrania krwi zostanie uruchomiony w Stróżach 16 listopada 2013 r. (sobota) od godz. 9.00 do 13.00 na stadionie koło Centrum Rehabilitacyjnego Św. Ojca Pio w Stróżach. Więcej informacji dla zainteresowanych - kom. 509 668 671 Krzysztof Gryzło. Będzie to już kolejna możliwość oddania krwi dla Posła Artura Górskiego, po tej z piątku 25 października, gdy w Stróżach zorganizowano mobilne stanowisko do oddawania krwi. Specjalny autobus dla krwiodawców zaparkował tuż przy stadionie klubu Kolejarz Stróże. Przez cały dzień można było oddać krew dla Posła Artura Górskiego, który zachorował na białaczkę i do leczenia potrzebuje dużych ilości tego najcenniejszego i naturalnego leku. – Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i tak wielu ludzi odpowiedziało na nasz apel. Przez cały dzień pracownicy mobilnego punktu poboru krwi mieli ręce pełne pracy - cieszył się pomysłodawca akcji, Senator Stanisław Kogut. Krew oddawali mieszkańcy Stróż i okolic, pracownicy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach i wiele innych osób chcących pomóc choremu parlamentarzyście. Kilkadziesiąt osób oddało około 25 litrów krwi.


Narodowe Święto Niepodległości
w Grybowie


11 listopada 2013r.
Delegacja Prawa i Sprawiedliwości wzięła udział w Grybowie, w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto w Bazylice Mniejszej pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, od mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny przez księdza prałata Ryszarda Sorotę. Do świątyni licznie przybyli kombatanci, młodzież z grybowskich szkół, parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe. Po zakończeniu uroczystości kościelnych, przy dźwiękach orkiestry dętej, grającej pieśni patriotyczne uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości przeszli marszem do Parku Miejskiego, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Faszyzmu. Tam delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. W delegacji Prawa i Sprawiedliwości byli obecni m.in. senator Stanisław Kogut, przewodniczący zarządu PiS w Powiecie Nowosądeckim – Antoni Poręba, przewodniczący zarządu PiS w Grybowie –Tomasz Walicki, radny gminny - Wiktor Durlak, a także przedstawiciel struktur PiS w Grybowie – Krzysztof Gryzło. Kwiaty składał również przedstawiciel zarządu Powiatu Nowosądeckiego – Józef Broński. Wzorem lat ubiegłych - uczestnicy patriotycznych uroczystości otrzymali biało-czerwone chorągiewki, które przy kościele rozdawali harcerze i uczniowie z Grybowa. Harcerze rozdawali również śpiewniki pt. „Młodzież Pamięta” z pieśniami patriotycznymi. O godzinie 16.00 w Kinie „Biała” wyświetlono film pt. „Syberiada Polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Film ten opowiada o losach Polaków zesłanych w latach 40. XX wieku na Syberię.

Narodowe Święto Niepodległości
w Nowym Sączu


11 listopada 2013r.
Delegacja Zarządu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia pomnika Pułkownika Narcyza Wiatra. Parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości reprezentował prezes Okręgu 14 – senatora Stanisław Kogut. Obecni byli także m.in. prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak (PiS), wiceprezydent miasta Nowego Sącza, Bożena Jawor (PiS), radna wojewódzka reprezentująca klub Prawa i SprawiedliwośCi Marta Mordarska,przedstawiciel rady politycznej PiS – Leszek Langer, a także przedstawiciel struktur PiS z Grybowa - Krzysztof Gryzło. Narcyz Wiatr ps. „Zawojna” - był absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem władz Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici" i Stronnictwa Ludowego. Za zorganizowanie strajku chłopskiego w 1937 więziony w Berezy Kartuskiej. Uczestnik kampanii wrześniowej. W 1940 został komendantem Obwodu Batalionów Chłopskich Nowy Sącz. Od 1941 do 1945 był komendantem Okręgu VI Batalionów Chłopskich na Małopolskę i Śląsk oraz zastępcą komendanta Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej. Komendant Straży Chłopskiej "Chłostra".

Narodowe Święto Niepodległości
w Warszawie


11 listopada 2013r.
Liczna delegacja Prawa i Sprawiedliwości z Ziemi Sądeckiej, Ziemi Limanowskiej, Ziemi Gorlickiej i Podhala brała udział w społecznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Do stolicy z inicjatywy senatora Stanisława Koguta oraz posłów z Okręgu 14: Wiesława Janczyka, Anny Paluch, Barbary Bartuś i Piotra Naimskiego - w dniu 10 listopada wyjechały trzy autokary. Uczestnicy wzięli udział w uroczystościach, na które składały się: koncert chóru wykonujący pieśni patriotyczne, msza święta za Ojczyznę i ofiary Katastrofy Smoleńskiej – sprawowana w Archikatedrze Jana Chrzciciela na warszawskiej starówce, Marsz Pamięci, który przeszedł spod Archikatedry pod Pałac Prezydencki, a tam – jak każdego dziesiątego dnia miesiąca – Apel Pamięci. Liczna delegacja PiS z południowej Małopolski złożyła wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, w 95. rocznicę przyjazdu Naczelnika do Warszawy. - Nas nie interesuje uczestnictwo w burdach ulicznych, co stało się już niechlubną tradycją ostatnich lat w dniu 11 listopada, dlatego przyjechaliśmy do Warszawy dzień wcześniej, aby świętować godnie, w zadumie i w spokoju. Chcieliśmy też być obecni na Apelu Poległych w kolejną miesięcznicę tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem – mówią uczestnicy wyjazdu do stolicy.

Narodowe Święto Niepodległości
w Krakowie


11 listopada 2013r.
Ponad stuosobowa delegacja członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości z okręgu 14 uczestniczyła w uroczystościach społecznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie w dniu 11 listopada. Oficjalnej delegacji przewodniczył prezes PiS okręgu 14 – senator Stanisław Kogut. W delegacji obecni byli także parlamentarzyści z okręgu 14, samorządowcy, radni wojewódzcy, powiatowi, gminni i miejscy, członkowie zarządu miejskiego PiS w Nowym Sączu i zarządu PiS w Grybowie, działacze Prawa i Sprawiedliwości z różnych miejscowości z południowej Małopolski. Senator Stanisław Kogut, wraz z delegacją złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Błogosławionego Jana Pawła II, uczestniczył również w delegacji składającej wieńce przy grobie – sarkofagu, miejscu wiecznego spoczynku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Profesora Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Marii, a także przy sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości z okręgu 14 licznie uczestniczyła we mszy świętej sprawowanej w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Szkodoń, a następnie w przemarszu pod Krzyż Katyński, gdzie przemawiał prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński.

721.rocznica lokacji Nowego Sącza

9 listopada 2013r.
W Nowym Sączu odbywały się obchody 721. rocznicy lokacji miasta. Z tej okazji w sali reprezentacyjnej ratusza odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Wzięli w niej udział m.in. Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza - ksiądz prałat Stanisław Czachor, ksiądz prałat Jan Piotrowski, senator Stanisław Kogut - szef struktur okręgowych Prawa i Sprawiedliwości, a także prezydent miasta Ryszard Nowak (PiS), wiceprezydent miasta Bożena Jawor (PiS), oraz radni wraz z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie sesji przypomniano historyczne znaczenie lokacji miasta, wręczono również Tarcze Herbowe "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza". W tym roku odznaczenia otrzymali: redaktor Leszek Mazan, sądecki rzeźbiarz Marian Mółka, a także profesor Jan Lach. Podczas sesji rady miasta odbyła się też promocja książki profesora Bolesława Farona pt. "Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach".

Spotkanie przed wyjazdem na uroczystości

8 listopada 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w spotkaniu organizacyjnym przed wyjazdami na uroczystości do Warszawy - w dniu 10 listopada (kolejna miesięcznica upamiętniająca ofiary Katastrofy Smoleńskiej, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości) oraz w dniu 11 listopada do Krakowa na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Senator Stanisław Kogut zorganizował 3 autokary, które do Warszawy wyjadą z Limanowej i Podhala, z Nowego Sącza i z Gorlic, a także 20-osobowy bus, który pojedzie do Krakowa w dniu 11 listopada. Ponadto w Krakowie w uroczystościach uczestniczyć będą członkowie Prawa i Sprawiedliwości z Okręgu 14, którzy do stolicy Małopolski dotrą własnymi środkami transportu. W sumie do Warszawy pojedzie około 150 osób z Okręgu 14, a do Krakowa zdeklarowała się pojechać grupa około 70-osobowa, złożona z członków i sympatyków PiS oraz oficjalna delegacja Zarządu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości z Miasta Nowego Sącza. Podczas spotkania organizacyjnego omawiano także udział członków PiS w dopołudniowych uroczystościach Święta Niepodległości, które odbędą się w Nowym Sączu, Grybowie, Bobowej, Limanowej, Marcinkowicach.

Ofiarnie oddawano krew

7 listopada 2013r.
W dniu wczorajszym, w piątek 25 października, w Stróżach zorganizowano mobilne stanowisko do oddawania krwi. Specjalny autobus dla krwiodawców zaparkował tuż przy stadionie klubu Kolejarz Stróże. Przez cały dzień można było oddać krew dla posła Artura Górskiego, który zachorował na białaczkę i do leczenia potrzebuje dużych ilości tego najcenniejszego i naturalnego leku. - Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i tak wielu ludzi odpowiedziało na nasz apel. Przez cały dzień pracownicy mobilnego punktu poboru krwi mieli ręce pełne pracy - cieszył się pomysłdawca akcji, senator Stanisław Kogut. Krew oddawali mieszkańcy Stróż i okolic, pracownicy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, i wiele innych osób chcących pomóc choremu parlamentarzyście. Kilkadziesiąt osób oddało około 25 litrów krwi.

Oświadczenia senatorskie

7 listopada 2013r.
Podczas 42. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - Senator Stanisław Kogut wygłosił dwa oświadczenia. Pierwsze z nich dotyczy niekorzystnych skutków reorganizacji struktur Straży Granicznej na Południu Polski, drugie oświadczenie omawia wydarzenia z czasu Powstania Styczniowego, którego 150. rocznicę wybuchu obchodzimy w roku bieżącym. Zachęcamy do zapoznania się z treścią zamieszczonych poniżej oświadczeń. Swoje oświadczenie kieruję do Ministra Spraw Wewnętrznych. Szanowny Panie Ministrze! Jestem zaniepokojony informacjami opublikowanymi przed kilkoma dniami przez Polską Agencję Prasową. Informacje te wskazują na zjawisko znacznie zwiększonej aktywności uchodźców z różnych państw na granicach naszego kraju. W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy Rzeczpospolita Polska odmówiła wjazdu pięćdziesięciu dwóm tysiącom osób ze Wschodu - jest to rekord ostatnich lat - tak wynika z danych Straży Granicznej. Chodzi głównie o Rosjan narodowości czeczeńskiej, ale także Ukraińców, Bułgarów, Gruzinów.

W Gorlicach rozmawiali o komunikacji

4 listopada 2013r.
Połączenia drogowe i kolejowe to nasze być albo nie być dlatego nie ustajemy w staraniach o nie - mówili samorządowcy obecni na kolejnym spotkaniu na temat modernizacji i reaktywowania połączeń kolejowych Stróże-Gorlice-Jasło oraz budowy drogi szybkiego ruchu do autostrady A4. Robocze spotkanie z udziałem przedstawicieli Sejmiku Województwa Małopolskiego, samorządów powiatu gorlickiego i jasielskiego oraz kolei zorganizowali senator Stanisław Kogut i starosta Mirosław Wędrychowicz. Podczas spotkania senator Stanisław Kogut zadeklarował, ze w najbliższych dniach wybierze się do Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, aby wsparł starania samorządów lokalnych i wojewódzkich - Podkarpacia i Województwa Świętokrzyskiego dla rewitalizacji linii kolejowej oraz budowy drogi szybkiego ruchu. Zaznaczył, że jeśli teraz przegramy linię kolejową Stróże-Gorlice-Jasło i drogę w kierunku autostrady, to przegramy całkiem gospodarczo i turystycznie.

W sprawie wyjazdu na Marsz Niepodległości
do Warszawy


20 października 2013r.
Prezes Zarządu Okręgowego nr 14 Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut uprzejmie informuje wszystkich członków zarządu w sprawie organizacji na dzień 10 listopada 2013 r. Marszu, który będzie połączeniem kolejnej miesięcznicy "Katastrofy smoleńskiej" oraz Święta Niepodległości. W związku z powyższym proszę o przekazanie ww. informacji wszystkim członkom partii Prawa i Sprawiedliwości. Wynajęto dwa autokary: Jeden obsłuży Zakopane, Limanowa, Nowy Targ; drugi Gorlice, Miasto Nowy Sącz i powiat Nowy Sącz. Telefony kontaktowe dla Limanowa, Nowy Targ, Zakopane - kom. 508 252 300 Dorota Hryc Miasto Nowy Sącz, Powiat Nowy Sącz, Gorlice - kom. 509 668 671 Krzysztof Gryzło. Od każdego uczestnika przedpłata 10 zł, z chwilą potwierdzenia obecności 10 zł będzie zwrócone.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Od 1926 r. 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej i szkolnictwie na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN (1944); zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości ustanowione w 1937. W PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były w okresie stalinowskim i po wprowadzeniu stanu wojennego tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomniejsze formy obchodów to: Bieg Niepodległości w Warszawie, angażujący dziesiątki tysięcy uczestników, w tym wielu celebrytów i polityków, wykłady historyczne, koncerty patriotyczne czy parady głównymi ulicami miast.Pomóżmy Arturowi Górskiemu

20 października 2013r.
Senator Stanisław Kogut zwraca się z serdeczną prośbą w sprawie poinformowania członków naszej Partii o możliwości oddania krwi na ratowanie życia Pana Posła RP Artura Górskiego. Autobus do pobrania krwi zostanie uruchomiony w Stróżach 25 października 2013 r. (piątek) od godz. 9.00 na stadionie koło Centrum Rehabilitacyjnego Św. Ojca Pio w Stróżach. Artur Góski, poseł na Sejm RP należy do Akcji Katolickiej. Był redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz od 1988 do 2004 prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. W latach 2001–2002 zasiadał w radzie politycznej Przymierza Prawicy. Od 2002 należy do Prawa i Sprawiedliwości (także jako członek rady politycznej). W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu warszawskim. W Sejmie V kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władzy, w którym znaleźli się przedstawiciele ugrupowań o "konserwatywnych tradycjach" (wg określenia użytego przez samego Artura Górskiego): PiS i LPR. Był jednym z inicjatorów projektu uchwały sejmowej mającej na celu intronizację w Polsce Chrystusa Króla. Od 2006 do 2007 zajmował stanowisko prezesa Warszawskiego Towarzystwa Hokejowego "Sokół", drugoligowego klubu hokeja na trawie. Od lipca 2007 do marca 2009 zasiadał w Radzie Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów, 2 kwietnia 2009 został powołany na członka Rady Służby Cywilnej.Otwarcie Ośrodka Kultury w Ropicy

19 października 2013r.
19 października Senator Stanisław Kogut wziął udział w otwarciu nowego Ośrodka Kultury w Ropicy Polskiej koło Gorlic. Parlamentarzysta został zaproszony do przecięcia wstęgi, a także zwiedził wszystkie sale i pomieszczenia nowo oddanego do użytku obiektu. - Jest to bardzo ważne, aby podobnych obiektów otwierano w kraju jak najwięcej. Tego typu obiekty użyteczności publicznej są wyrazem troski władz lokalnych, samorządowców o potrzeby lokalnej społeczności. Mądrzy ludzie wiedzą, że inwestowanie w domy kultury się opłaca. Zainteresowanie młodzieży pożytecznym i wartościowym hobby przeciwdziała patologiom społecznym. Jeśli młodzież może rozwijać swoje talenty w takim pięknym, nowym domu kultury, zamiast z nudów wyczyniać głupstwa, mogące mieć tragiczne następstwa, to tutaj kalkulacja jest prosta. Inwestowanie w tego typu placówki, jaką dziś otwieracie, jest wyrazem mądrej zapobiegliwości, a także wyrazem perspektywicznego myślenia o przyszłości. - Cieszę się, ze nowy dom kultury będzie służył całej lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że będę miał okazję bywać tutaj przy okazji różnych uroczystości - powiedział senator Stanisław Kogut. Ośrodek Kultury w Ropicy Polskiej jest jedną z najmniejszych placówek filialnych OKGG, w której prężnie prowadzona jest działalność kulturalno-wychowawcza. Placówka ma charakter świetlicy i głównym jej celem jest organizowanie zajęć świetlicowych ze szczególnym uwzględnieniem pracy z dziećmi i młodzieżą. Świetlica działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00- 15.00.

Senator na debacie w Krynicy

18 października 2013r.
18 października w Krynicy, w ramach szkolenia powiatowych rad zatrudnienia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów z parlamentarzystami wszystkich opcji politycznych oraz ministrem pracy i polityki społecznej - Władysławem Kosiniakiem Kamyszem. Wywiązała się długa dyskusja dotycząca głównie rynku pracy i wciąż wysokiego w kraju bezrobocia. Samorządowcy byli ciekawi jakie są plany ministerstwa na nadchodzące lata, jeśli chodzi o programy aktywizujące zawodowo osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne. Wiele pytań padało także pod adresem parlamentarzystów. W dyskusji udział brali m.in. parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: senator Stanisław Kogut, posłowie - Wiesław Janczyk, Piotr Naimski, Anna Paluch, a także radna sejmiku Województwa Małopolskiego - Marta Mordarska. Parlamentarzystów pytano najczęściej o budowanie silnej grupy wspierającej w Warszawie inicjatywę szerszego, komunikacyjnego otwarcia Małopolski na cały kraj. Padały pytania o rzeczywiste i możliwe terminy realizacji inwestycji takich jak: szybka kolej z Krakowa do Nowego Sącza i na Ziemię Limanowską z nowoczesnym rozgałęzieniem w kierunku Gorlic, obwodnice miast, droga krajowa nr 75 z Brzeska przez Nowy Sącz do Krynicy i dalej do granicy państwa. Pytano również o powodzenie tzw. paktu sądeckiego, który przed kilkunastoma dniami został podpisany przez niemal wszystkich samorządowców i parlamentarzystów. Senator Stanisław Kogut, włączający się żywo w dyskusję zarzucił, że obecna koalicja PO-PSL centralizuje instytucje i wyprowadza z Polski powiatowej oddziały, delegatury i przedstawicielstwa.

Wizyta na Sądecczyźnie Beaty Szydło

14 października 2013r.
Na zaproszenie senatora Stanisława Koguta, do Mszany Dolnej i do Łososiny Dolnej przybyła z wizytą wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości - Beata Szydło. Podczas dwóch spotkań, na które przybyli mieszkańcy wspomnianych miejscowości oraz powiatów: nowosądeckiego i limanowskiego, wśród tematów, o które najczęściej pytano wymienić można - nowe rozwiązania komunikacyjne w Małopolsce z uwzględnieniem Sądecczyzny i Ziemi Limanowskiej, potrzeba mocniejszego wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, a także konieczność zmian w sposobie postrzegania przez władzę polskiego rolnika. W Łososinie Dolnej pytano także o nowe spojrzenie na sprawy nurtujące sadowników. Jak wiadomo Polska jest światowym liderem w produkcji i eksporcie jabłka przemysłowego. Mamy szansę zaistnieć na europejskich i światowych rynkach jako lider w produkcji i eksporcie jabłek deserowych, które są cenione za jakość. Tylko, że obecnemu rządowi w ogóle na tym nie zależy. Potrzeba mocniejszego wspierania polskiego rolnika i sadownika na zagranicznych rynkach - mówili do pani wiceprezes przybyli na spotkania goście. Beata Szydło, a także inni parlamentarzyści i radni wojewódzcy odpowiadali na wiele pytań o tematyce lokalnej i ogólnopolskiej, nurtujących mieszkańców południowej Małopolski. Przedstawiono również założenia programowe Prawa i Sprawiedliwości. Odwiedzam całą Małopolskę i nie tylko.

Przypomnienie o 150. rocznicy
wybuchu Powstania Styczniowego


6 października 2013r.
W sali obrad Senatu RP, senator Stanisław Kogut po raz kolejny przypomniał, że w roku bieżącym obchodzimy 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W Roku Powstania Styczniowego, proklamowanym przez Senat i bardzo aktywnie obchodzonym przez wiele środowisk na terenie całego kraju, przypominam wydarzenia tamtego czasu. 19 września 1863 r. o godzinie 17.00 do Zamku Królewskiego, swojej ówczesnej siedziby, wracał z inspekcji namiestnik Królestwa Polskiego, generał Berg. Na Nowym Świecie z kamienicy Zamoyskich spadły dwie butelki zapalające, potem padł strzał i rzucono kilka bomb domowej produkcji. Namiestnik uszedł z tego zamachu z życiem, lecz natychmiast zaczęły się represje. Rosjanie splądrowali kamienicę Zamoyskich, wyrzucili na bruk fortepian należący wcześniej do nieżyjącego już wówczas polskiego wirtuoza Fryderyka Chopina. Cyprian Kamil Norwid opisywał te wydarzenia następująco: "Lecz ty? - lecz ja? - uderzmy w sądne pienie, Nawołując: "ciesz się późny wnuku!… Jękły głuche kamienie - Ideał sięgnął bruku ".

Załamani pracownicy PKP CARGO
piszą do Senatora


4 października 2013r.
Pracownicy PKP CARGO SA Południowy Zakład Spółki w Nowym Sączu, przesłali na ręce Senatora RP Stanisława Koguta pismo dotyczące aktualnej sytuacji w zakładzie, z prośbą o zapoznanie się oraz interwencję. My Pracownicy Południowego Zakładu PKP CARGO S.A. zaniepokojeni bieżącą sytuacją, jak również planami połączenia naszego Zakładu, zwracamy się z prośbą o obronę naszych miejsc pracy. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że tak łatwo i bez poczucia odpowiedzialności szachuje się miejscami pracy i naszym życiem, również tym zawodowym. Jako jej pracownicy, mocno się identyfikujemy z naszym pracodawcą, jednak sytuacje, których jesteśmy uczestnikami, od pewnego czasu pokazują, że nasz Zarząd i Dyrekcja nie identyfikuje się ze swoimi pracownikami, a działania i zasady odpowiedzialnego biznesu, to tylko hasła na potrzeby kampanii. W roku 2011 został zmodernizowany budynek siedziby Południowego Zakładu Spółki. W roku 2012 nasz zakład został poddany wielu modernizacjom oraz remontom, które sięgają kwoty ponad 6 milionów złotych, a obecnie pieniądze te, jak i nasze miejsca pracy pozostaną stracone.    więcej


Niezwykła lekcja historii
w Grybowie


1 października 2013r.
W poniedziałek 30 września w Kinie "Biała" w Grybowie odbyło się spotkanie z dr Zuzanną Kurtyką, małżonką Świętej Pamięci Profesora Janusza Kurtyki - Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na spotkanie do Grybowa przybyli m.in. parlamentarzyści: senator Stanisław Kogut, posłowie - Wiesław Janczyk i Barbara Bartuś. Obecni byli również: Józef Leśniak - przedstawiciel krajowej Komisji Rewizyjnej Prawa i Sprawiedliwości oraz Antoni Poręba - przewodniczący powiatowych struktur PiS, a także samorządowcy w osobach: burmistrza Grybowa - Piotra Piechnika, wójta Korzennej - Leszka Skowrona i wójta Kamionki Wielkiej - Kazimierza Siedlarza. Do Kina "Biała" licznie przybyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie. Spotkanie rozpoczął od powitań współorganizator wydarzenia - dr Kazmierz Solarz, dyrektor LO im. Artura Grottgera w Grybowie. W zorganizowanie spotkania aktywnie włączyli się także przedstawiciele miejskich oraz gminnych struktur Prawa i Sprawiedliwości - dr Tomasz Walicki, Krzysztof Gryzło i Wiktor Durlak.

Spartakiada i nowy ZAZ
w Stróżach


29 września 2013r.
W minioną sobotę w Stróżach zainaugurowano oficjalnie działalność Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystości otwarcia zakładu towarzyszyła jesienna integracyjna spartakiada sportowa, zorganizowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Po raz szesnasty na tej dorocznej, jesiennej spartakiadzie spotkało się prawie 400 podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Małopolski i Województwa Podkarpackiego. Świętowanie rozpoczęto od mszy świętej sprawowanej w parafialnym kościele, podczas której poświęcono figurkę Matki Bożej Fatimskiej, patronki Zakładu Aktywności Zawodowej w Stróżach. W uroczystej inauguracji wzięli udział m.in. Stanisław Kogut - senator i zarazem prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, ksiądz proboszcz Stanisław Betlej, Piotr Wojtas - kierownik nowego Zakładu Aktywności Zawodowej, Marta Mordarska (PiS), radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Antoni Poręba, wiceprzewodniczący Klubu PiS w Radzie Powiatu Nowosądeckiego, Józef Broński - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Leszek Langer - przedstawiciel Rady Politycznej PiS i zarazem pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Piotr Krok - wójt gminy Grybów, Krzysztof Gryzło - przewodniczący Zarządu Gminnego PiS w Grybowie, a także strongman Tomasz Kowal, wicemistrz Europy.

Jubileusz Zespołu Sąeczanie

25 września 2013r.
Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości - senator Stanisław Kogut, a także poseł Wiesław Janczyk wzięli udział w koncercie zorganizowanym z okazji Jubileuszu 50- lecia działalności zespołu regionalnego Sądeczanie. W sali widowiskowej byli obecni także inni przedstawiciele PiS, m.in: Bożena Jawor - wiceprezydent Nowego Sącza, Marta Mordarska - radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jerzy Wituszyński - przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Regionalny Zespół "Sądeczanie'' został założony w 1963 roku przez wybitnego znawcę folkloru Lachów sądeckich, choreografa i "przyjaciela wszystkich ludzi'' - Lidię Michalikową, przy pomocy ówczesnego dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Nowym Sączu Leona Barbackiego i instruktora tej placówki Tadeusza Moskala. Pełne ekspresji i barwne programy "Sądeczan" przyciągały zawsze liczną widownię tak w kraju, jak i za granicą, a tych wyjazdów Zespół ma na swoim koncie sporo. Bułgaria, Niemcy, Rumunia, Węgry, Włochy, Francja, Hiszpania, Jugosławia, Czechy, Słowacja, Łotwa, Szwajcaria - to kraje, gdzie "Sądeczanie'' wielokrotnie gościli, zawsze wzbudzając zainteresowanie fachowców i zachwyt publiczności oraz zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach, m.in.: I miejsce w Apiro - 1983 r., Termoli - 1985 r., Castrovillari - 1993 r., San Pietro - 2002 r., Mosciano - 2005 r. - Włochy, I miejsce i "Bursztynowe Serce" w Kaliningradzie - 1996 r. - Rosja, I miejsce na X Chamoniadzie w Chamonix - 1996 r. - Francja , I miejsce w mieście Szekszard - 2002 r. - Węgry, "Baltica" na Łotwie - 2003 r., I miejsce - "CIME 2007" w Evolene - Szwajcaria.

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich

24 września 2013r.
Przed dwoma dniami w Marcinkowicach koło Nowego Sącza miał miejsce V Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku niezwykle smaczne stoiska rozstawiło 11 Kół Gospodyń Wiejskich wytypowanych z terenu całej Małopolski przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Dla startujących w rywalizacji pań przygotowano trzy konkurencje. Trzeba było zaśpiewać starą pieśń ludową albo - jeszcze lepiej wystawić regionalną prezentację sceniczną. Należało również zaprezentować przy stoisku potrawy i ozdoby, które pojawiają się zwykle na wielkanocnych stołach. Na przygotowanie stoisk wszystkie koła miały trzy godziny. Tej pysznej rywalizacji przyglądali się m.in. parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości - senator Stanisław Kogut i poseł Wiesław Janczyk, oraz radny powiatowy Marek Kwiatkowski (PiS), którzy podczas przemówienia ze sceny dziękowali Kołom Gospodyń Wiejskich za pielęgnowanie polskich tradycji, za przywiązanie do historii i lokalnych obyczajów.

Wicemarszałek Sejmu RP
odwiedził Sądecczyznę


21 września 2013r.
W minioną sobotę - 21 września, Korzenną i Stróże na Sądecczyźnie odwiedził Wicemarszałek Sejmu RP - Marek Kuchciński. W godzinach popołudniowych, w sali konferencyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzennej spotkał się z mieszkańcami Sądecczyzny, Ziemi Gorlickiej i Ziemi Limanowskiej. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. parlamentarzyści - senator Stanisław Kogut, posłowie - Wiesław Janczyk i Barbara Bartuś, radni wojewódzcy - Marta Mordarska i Grzegorz Biedroń, także przedstawiciel Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości - Leszek Langer, przedstawiciel Krajowej Komisji Rewizyjnej PiS - Józef Leśniak, szefowie powiatowych oraz gminnych struktur Prawa i Sprawiedliwości - Antoni Poręba, Krzysztof Gryzło, Krzysztof Żyłka, Alojzy Janusz, Wojciech Włodarczyk, Wiktor Durlak, samorządowcy z wójtem Gminy Korzenna - Leszkiem Skowronem na czele i starostą limanowskim Janem Puchałą, przedstawiciel Zarządu Powiatu Nowosądeckiego - Józef Broński, a także licznie przybyli na spotkanie członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarz spotkania senator Stanisław Kogut przywitał przybyłego na Sądecczyznę gościa i poprosił o wystąpienie.

Niezwykły festyn w Gorlicach

10 września 2013r.
W Gorlicach w niedzielę 8 września odbył się niezwykły festyn charytatywny, zorganizowany na rzecz rehabilitacji rodzeństwa, niepełnosprawnych chłopców – Jakuba i Macieja Walągów. Na festyn, którego pomysłodawcą była poseł na Sejm RP – Barbara Bartuś przybyło mnóstwo Gorliczan, a także wielu wspaniałych gości, m.in. dziennikarz TVP Dariusz Bohatkiewicz, parlamentarzyści – a wśród nich senator Stanisław Kogut, posłowie – Andrzej Duda i Wiesław Janczyk. Najwięcej emocji dostarczyło widzom kibicowanie podczas meczu: Politycy kontra Dziennikarze. Festyn składał się z wielu wspaniałych wydarzeń, m.in. koncertów Krzysztofa Antkowiaka, zespołu Burjan, orkiestr - OSP z Dominikiwic oraz OSP z Siedlisk, występu Mażoretek z Dominikowic, występów młodzieży z gorlickiego Młodzieżowego Domu Kultury, a także pokazów choreograficznych, gimnastycznych Delfiny i Bartka, zwycięzców V edycji programu „Mam Talent”. Jakub i Maciej Waląg są wcześniakami z ciąży bliźniaczej. Urodzili się w 29 tygodniu ciąży. W tym roku chłopcy kończą 6 lat. Po porodzie stwierdzono u nich dziecięce porażenie mózgowe oraz opóźnienie psychoruchowe i nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Ponadto u Kubusia lekarze zdiagnozowali padaczkę.

Agropromocja w Nawojowej

9 września 2013r.
Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział w uroczystym otwarciu największej w Małopolsce wystawy rolniczej Agropromocja 2013, która od lat odbywa się w Nawojowej koło Nowego Sącza. Senator Stanisław Kogut i poseł Wiesław Janczyk zwiedzali stoiska przygotowane przez rolników, hodowców, sadowników i właścicieli firm z branży rolniczej, towarzyszyli im: radna wojewódzka Marta Mordarska, przewodniczący struktur gminnych PiS w Grybowie – Krzysztof Gryzło, a także radny powiatowy - Marian Ryba z Krynicy. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali z wieloma wystawcami, odpowiadali także na pytania dotyczące programu PiS dla polskiej wsi. Podczas wystawy swój dorobek, wyroby i usługi zaprezentowało blisko 400 firm z branż rolniczych i około rolniczych. Ponadto w Agropromocji 2013 udział wzięły takie podmioty i wystawcy indywidualni jak: twórcy rzemiosła ludowego, właściciele gospodarstw agroturystycznych, pszczelarze, urzędy gmin promujące swój region, placówki naukowe, banki, wydawnictwa pism branżowych, instytucje obsługi rolnictwa. Wzorem lat ubiegłych podczas Agropromocji wręczono wiele nagród m.in. w ramach konkursu Agroliga 2013. W kategorii „Rolnik” tytuł Mistrza Małopolski otrzymał Stanisław Zelek, gospodarujący na 40 hektarach sadów w okolicach Tęgoborza. Mistrzem Małopolski 2013 w kategorii „Firma” został Sadowniczy Zakład Doświadczalny z Brzeznej. Monika i Andrzej Staszyńscy z Bystrej zwyciężyli z kolei w konkursie na najlepsze „Gospodarstwo Agroturystyczne”.

Forum Ekonomiczne w Krynicy

7 września 2013r.
Senator Stanisław Kogut, posłowie Wiesław Janczyk i Anna Paluch, a także radna wojewódzka Marta Mordarska wzięli udział w panelach dyskusyjnych podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, w których głównymi gośćmi i rozmówcami byli liderzy polityczni Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas panelu dyskusyjnego podkreślił, że tylko dobre państwo tworzy dobry rynek, a dobry rynek tworzy dobre państwo. Aby do tego mogło dojść potrzebne jest osiągnięcie równowagi między różnymi podmiotami i grupami społecznymi: między pracodawcami i pracobiorcami, a także między producentami i konsumentami. Bez tej równowagi nie da się stworzyć dobrze funkcjonującego rynku – mówił Jarosław Kaczyński, który odniósł się również do „rewelacyjnej” tezy postawionej przez Donalda Tuska, według której polski kryzys już się zakończył. – To polskie rodziny pierwsze zauważą zmiany i zdecydują o tym, kiedy będzie można powiedzieć, że kryzys minął – kontynuował prezes PiS.

Senator na spotkaniach rocznicowych

2 września 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w uroczystościach przy Pomniku Solidarności w Nowym Sączu z okazji 33. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz na Cmentarzu Komunalnym, przy kwaterze żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W dniu 1 września 2013 roku senator uczestniczył również w uroczystościach kościelnych – we mszy świętej, sprawowanej przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej Andrzeja Jeża w 50. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia z kościoła pw. Świętego Ducha w Nowym Sączu. W uroczystościach wzięli udział także m.in. Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ryszard Nowak wraz z zastępcami. Przy Pomniku Solidarności parlamentarzysta przypomniał, że Solidarność to związek personalistyczny, powstały aby pomagać ludziom. Wielu już w ostatnich latach wieszczyło koniec tego związku, a organizacja wciąż trwa i skutecznie broni obywateli naszego kraju zagrożonych utratą miejsca pracy, a takich przypadków jest coraz więcej. Senator dziękował tym wszystkim, którzy wiernie trwają przy NSZZ Solidarność.

Senator na spotkaniu
Rodziny Radia Maryja


21 sierpnia 2013r.
Senator Stanisław Kogut wziął udział w uroczystościach na Krzeptówkach w Zakopanem, które odbywały się w ramach spotkań Rodziny Radia Maryja. Senatorowi towarzyszył Jan Piczura – przedstawiciel zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu 14. W dniu 20 sierpnia do stolicy polskich Tatr przyjechało kilka tysięcy słuchaczy Radia Maryja. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18:00 modlitwą Anioł Pański. Pielgrzymów przywitał kustosz Sanktuarium ks. dr Marian Mucha SAC. Następnie dzieci z przedszkola Sióstr Misjonarek św. Rodziny w Zakopanem przedstawiły spektakl „Pozwólcie memu Niepokalanemu Sercu zwyciężyć”, poświęcony objawieniom Matki Bożej w Fatimie. Po spektaklu ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego przy Sanktuarium, przekazał informacje dotyczące działalnością Sekretariatu oraz Wielkiej Nowenny Fatimskiej, przygotowującej do 100-lecia objawień Matki Bożej. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Zenon Hanas SAC, wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla Księży i Braci Pallotynów z Warszawy. Kaznodzieja, w nawiązaniu do wspomnienia liturgicznego, przypomniał postać Św. Bernarda z Clairvaux, wielkiego czciciela Matki Bożej.

Senator na I Zjeździe Sądeczan

19 sierpnia 2013r.
W niedzielę 18 sierpnia w Starym Sączu miał miejsca I Zjazd Sądeczan zorganizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo SĄDECZANIN i Fundację Sądecką. W uroczystościach uczestniczył senator Stanisław Kogut, wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości – radną Sejmiku Województwa Małopolskiego Martą Mordarską i szefem powiatowych struktur PiS w Grybowie Krzysztofem Gryzło. Spotkanie kilkuset Sądeczan rozpoczęto od uroczystej mszy świętej, sprawowanej przy ołtarzu papieskim, na starosądeckich błoniach. Eucharystii przewodniczył biskup Tadeusz Pieronek., który w homilii nawiązując do słów wypowiedzianych w Starym Sączu przez Jana Pawła II – "Święci nie przemijają, święci wołają o świętość, święta Kingo – Pani tej Ziemi, uproś nam łaskę świętości" – powiedział, że jest to testament pozostawiony przez Błogosławionego Papieża Polaka. Testament który należy wypełniać w swoim życiu. Biskup zachęcał także, aby lokalne stowarzyszenia i fundacje podejmowały trud promowania tego, co jest najpiękniejsze w regionie objętym zasięgiem ich działalności. Eucharystię śpiewem uświetniał Chór Scherzo pod batutą dra Andrzeja Citaka.

Dożynki w Dominikowicach
i Grudnej Kępskiej


19 sierpnia 2013r.
W niedzielę 18 sierpnia w południowej Małopolsce miały miejsce kolejne uroczystości dożynkowe. Senator Stanisław Kogut i poseł Barbara Bartuś uczestniczyli w Święcie Plonów w Dominikowicach i Grudnej Kępskiej. Dożynki w Dominikowicach rozpoczęły się od mszy świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny i Rolników. Uroczystości uświetniała orkiestra miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie miały miejsce: prezentacja Starostów Dożynek (ceremonia wręczania chleba), wystąpienia okolicznościowe Wójta Gminy Gorlice oraz gości, występy Zespołu Folklorystycznego Beskidy z Dominikowic, prezentacje grup wieńcowych, dożynkowy Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Gorlice, koncert Kapeli Góralskiej DUKAT z Żywca, występ Kabaretu „Spotkanie w Kopydłowie”, zabawa dożynkowa. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości dziękowali rolnikom za trud ciężkiej pracy, który towarzyszy im przez cały rok. Mówili także o inicjatywach Prawa i Sprawiedliwości, mających sprawić, że polski rolnik i jego płody rolne, oraz hodowlane będą bardziej cenione w Polsce - niż surowce sprowadzane z zagranicy.

93.Rocznica Cudu and Wisłą

15 sierpnia 2013r.
Od mszy świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny, w Kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, 15 sierpnia rozpoczęto obchody 93. Rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach kościelnych wzięli udział parlamentarzyści, m.in. senator Stanisław Kogut, władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele różnych formacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych służb mundurowych, kombatanci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzież z sądeckich szkół i liczni mieszkańcy Nowego Sącza. Po zakończeniu mszy świętej uformowano pochód, który przy dźwiękach melodii patriotycznych przemaszerował od kościoła, na cmentarz komunalny, gdzie przy Pomniku Powstańców i przy mogiłach żołnierzy złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Wśród przybyłych na uroczystości rocznicowe – liczna była delegacja Prawa i Sprawiedliwości. Senatorowi Stanisławowi Kogutowi towarzyszyli m.in. przedstawiciel Rady Politycznej PiS – Leszek Langer, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego – Marta Mordarska, radni miejscy – Jerzy Wituszyński (przewodniczący struktur PiS w Nowym Sączu) i Janusz Kwiatkowski, skarbnik zarządu miejskiego PiS – Włodzimierz Borzęcki, przewodniczący struktur powiatowych PiS w Grybowie – Krzysztof Gryzło, a także przedstawiciele Forum Młodych PiS w Powiecie Nowosądeckim. Po krótkiej modlitwie, złożeniu wiązanek kwiatów, wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej z Mystkowa, zakończono część oficjalną obchodów w Nowym Sączu, a niektórzy Sądeczanie udali się jeszcze na ulicę Dunajewskiego, gdzie przy tablicy upamiętniającej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, również złożyli wiązanki kwiatów.

Dożynki w Grybowie

13 sierpnia 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w uroczystościach dożynkowych w Grybowie. Wydarzenie miało miejsce 11 sierpnia, a świętowanie i dziękczynienie za plony rozpoczęto od uroczystej mszy świętej, sprawowanej w Bazylice Mniejszej w Grybowie. Główny wieniec dożynkowy w roku bieżącym wykonała pani Małgorzata Góra. Parlamentarzysta ze Stróż przemawiając, dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, za ich przywiązanie do takich wartości jak Bóg, Honor i Ojczyzna, za trwanie przy tradycyjnym modelu polskiej rodziny.

Sądecka Góra Tabor

12 sierpnia 2013r.
W ostatnim dniu (11sierpnia) Odpustu ku Czci Przemienienia Pańskiego do sanktuarium w Nowym Sączu przybyli rolnicy i przedstawiciele środowisk chłopskich. 11 sierpnia, o godzinie 9.30 uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, sprawowanej na Placu Kolegiackim, przy Bazylice Świętej Małgorzaty. W eucharystii udział wzięli m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, organizacji chłopskich, przedstawiciele samorządów okolicznych gmin, parlamentarzyści – a wśród nich senator Stanisław Kogut, radni wojewódzcy i miejscy. Słowa odpustowego kazania były zachętą dla polskiego rolnika, który w ostatnich latach doświadczany jest ciężko nie tylko poprzez anomalie pogodowe, ale także poprzez problemy ze zbytem produktów rolnych. Mimo to rolnik, polski chłop powinien stać w obronie polskich tradycji i wartości. Dzisiaj także to zadania spoczywa na polskiej wsi. Te wartości muszą być przekazywane dalej, w przyszłe pokolenia – mówił kaznodzieja. W procesji z darami ołtarza niesiono bochen chleba, wino i symboliczne płody rolne. Byłoby rzeczą trudną stwierdzenie kiedy po raz pierwszy odbył się odpust ku czci Przemienienia Pańskiego przy sądeckiej farze. Wydaje się jednak czymś wielce prawdopodobnym, że duży wpływ na jego formę i zasięg miało wydarzenie z roku 1845, kiedy to papież Grzegorz XVI udzielił odpustu zupełnego tym wszystkim, którzy w uroczystość Przemienienia Pańskiego odwiedzili kościół i dopełnili potrzebnych do uzyskania odpustu warunków.

Korespondencja dotycząca
przyznania miejsca Telewizji Trwam
na multipleksie


11 sierpnia 2013r.
Senator RP Stanisław Kogut przedstawia korespondencję prowadzoną pomiędzy ks. abp. Józefem Michalikiem, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski a Bogdanem Borusewiczem, Marszałkiem Senatu RP. Korespondencja dotyczy przyznania koncesji fundacji Lux Veritatis na rozpowszechnianie programu Telewizji Trwam w multipleksie cyfrowym. Telewizja Trwam - polska stacja telewizyjna o charakterze edukacyjno-poradnikowym i religijnym, z siedzibą w Toruniu, należąca do Fundacji Lux Veritatis zarejestrowanej w Warszawie. Telewizja posiada własny teletekst - "TRWAM-TEXT". Stacja posiada studia telewizyjne w Toruniu, Warszawie, Lublinie, Chicago i Toronto. Dyrektorem stacji jest o. Tadeusz Rydzyk CSsR.    więcej


List senatorów Prawa i Sprawiedliwości do Premiera RP Donalda Tuska

11 sierpnia 2013r.
List senatorów Prawa i Sprawiedliwości z dnia 8 sierpnia 2013 r., skierowany do Premiera Rządu Donalda Tuska w związku z rozwiązaniami zawartymi w ustawie z dnia 7 grudnia 2012 r., o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, która zawęziła grono osób uprawnionych do pomocy finansowej ze strony państwa. Zgodnie z jej zapisami zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny. Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od 1 lipca świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane już tylko uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów.    więcej


Senator na turnieju piłkarskim

11 sierpnia 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w Festynie Piłkarskim, który w dniu 10 sierpnia rozgrywano na obiektach Klubu Sportowego Helena w Nowym Sączu. Parlamentarzysta wraz z działaczami sportowymi – przyglądali się turniejowi, który rozgrywano mimo niesprzyjającej w tym dniu pogody. Nowe boiska dla Klubu Sportowego Helena urządzono w 2008 roku. Przecięcia wstęgi na nowym kompleksie dokonywał wówczas prezydent Nowego Sącza – Ryszard Nowak, mający duży wkład w powstanie obiektu. Budowa boisk trwała pięć lat. Starania i pierwsze prace wykonał Tadeusz Sułkowski, następnie urządzeniem murawy zajęła się firma Polmex, z prezesem Adamem Pasiutem. Klub Sportowy Helena jako jedyny w Nowym Sączu bezpłatnie szkoli młodych chłopców. W treningach uczestniczy około 200 juniorów. Klub KS Helena powstał wiosną 1970 roku, a jego założycielami byli: Roman Frtiz, Julian Kozub, Aleksander Rozmus, Józef Wójtowicz, Stanisław Ciągło i Józef Plata. Pierwszym prezesem został Aleksander Rozmus. Następnymi prezesami byli: Roman Frtiz, Piotr Konar, Bogdan Tuchowicz, Jacek Chronowski, Kazimierz Adamik, Antoni Fecko, Józef Bodziony i obecnie Władysław Janik.

W Senacie o Urzędzie Transportu
Kolejowego


10 sierpnia 2013r.
Podczas 38. Posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - senator Stanisław Kogut przy omawianiu poprawek do ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym - wygłosił przemówienie dotyczące Urzędu Transportu Kolejowego. Poniżej zamieszczamy jego treść. Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Pani Minister! Panie Prezesie! Ja powiem tak: te wszystkie poprawki, które zostały wniesione na posiedzeniu komisji gospodarki, uważam za bardzo słuszne. Miałem nie zabierać głosu, ale chciałbym panu marszałkowi i paniom i panom, senatorom, uświadomić, co to jest UTK. Drodzy Państwo, my traktujemy ten urząd po macoszemu. Jak tak patrzę, to w projektach budżetu są dawane bardzo małe pieniądze na UTK, a, Drodzy Państwo, według mnie, jest to najważniejszy urząd w ministerstwie infrastruktury. Dlaczego? Państwo słyszycie o tych tragicznych wypadkach, które się wydarzają – pewnie, że w większości dochodzi do nich przez ludzki błąd, a o UTK mówimy dopiero, jak się powtarzają… Na przykład tragiczna sytuacja pod Szczekocinami – ja uważam, że to była największa tragedia w dziejach kolejnictwa. Ale, Drodzy Państwo, tam prezes ma tylko kilku ludzi.

20-lecie Oddziału Dializ w Wysowej

7 sierpnia 2013r.
Mija 20 lat odkąd w Wysowej Zdroju, w szpitalu uzdrowiskowym „Beskid” uruchomiono Oddział Hemodializy. Tak więc w roku 1993 - osoby dializowane po raz pierwszy mogły skorzystać w Polsce z turnusów rehabilitacyjnych. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był wybitny nefrolog – profesor Franciszek Kokot. Od 1995 roku w Wysowej Zdroju wykonuje się także dializę otrzewnową. W latach 1993-2012 wykonano w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia ponad 50 tysięcy hemodializ i ponad tysiąc dializ otrzewnowych. Przez ten czas w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” gościło blisko 5,5 tysiąca osób dializowanych. Sama procedura dializy jest bezpłatna – finansowana przez NFZ. Natomiast osoby dializowane mogą skorzystać z różnych form pobytu tj. bezpłatnie ze skierowaniem z NFZ w ramach leczenia uzdrowiskowego, za częściową odpłatnością na turnusach rehabilitacyjnych, pełnopłatnie na wczasach leczniczych lub wypoczynkowych. 6 sierpnia w szpitalu uzdrowiskowym „Beskid” odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 20-lecia funkcjonowania Oddziału Hemodializy. Pracownicy Uzdrowiska świętowali jubileusz w obecności profesora Franciszka Kokota, lekarzy, personelu medycznego, parlamentarzystów i samorządowców. W spotkaniu uczestniczyli m.in. – senator Stanisław Kogut, poseł Barbara Bartuś i przewodniczący zarządu PiS w Gminie Grybów – Krzysztof Gryzło.

Imieniny Gminy Chełmiec

6 sierpnia 2013r.
W minioną niedzielę w Marcinkowicach i w Rdziostowie odbywały się tradycyjne już „Imieniny Gminy Chełmiec”. Uroczysty dla lokalnego samorządu dzień rozpoczęto w marcinkowickim kościele, gdzie modlono się podczas mszy świętej sprawowanej przez księdza proboszcza Józefa Babicza. Następnie na placu przyszkolnym w Rdziostowie rozpoczęto festyn. Na scenie zaprezentowały się zespoły dziecięce, teatralne oraz taneczne, a wśród nich: Zespół KUD „Parish” z Serbii, „Niskowioki”, „Piątkowioki”, Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko”, a także Koło Gospodyń Wiejskich z Klęczan. Przybyłych na festyn gości zapraszały liczne stoiska z lokalnymi potrawami, regionalnym rzemiosłem, rękodziełem, trofeami myśliwskimi, pamiątkami. Można było skorzystać z licznych atrakcji multimedialnych, czy też wziąć udział w loterii z nagrodami. Na festynie obecna była delegacja Prawa i Sprawiedliwości w osobach: senator Stanisław Kogut, poseł Barbara Bartuś, a także przewodniczący zarządu PiS w Gminie Grybów – Krzysztof Gryzło. Obecny był również Jan Duda - szef NSZZ Solidarność Rolników Indydwidualnych. Imieniny Gminy Chełmiec zakończył koncert zespołu „Lachersi”.

Przemienienie Pańskie
w Krużlowej Wyżnej


2 sierpnia 2013r.
Trwa tygodniowy Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej Wyżnej. W Roku Wiary - uroczystości odbywają się pod hasłem: Być Solą Ziemi. W niedzielę 4 sierpnia do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Krużlowej pielgrzymowali m.in. hodowcy gołębi pocztowych, którzy o godzinie 11.00 uczestniczyli we mszy świętej. W uroczystościach brałą udział również delegacja Prawa i Sprawiedliwości. Obecni byli m.in. senator Stanisław Kogut, Leszek Langer – przedstawiciel Rady Politycznej PiS oraz Krzysztof Gryzło – przewodniczący Zarządu PiS w Gminie Grybów. Uroczystości rozpoczęto od procesji i wypuszczenia w niebo gołębi pocztowych. Podczas mszy świętej, której przewodniczył ksiądz Roman Majoch padły ważne pytania: czy dziś, w Roku Wiary potrafimy sobie uświadomić obecność Chrystusa w naszym życiu, czy potrafimy przyjść na spotkanie na symboliczną Górę Tabor, zatrzymać się w pędzie codziennych obowiązków i powiedzieć – Panie, dobrze że tutaj jesteśmy? Czy łatwo jest dzisiaj dać świadectwo wiary? Po zakończonych uroczystościach kościelnych senator Stanisław Kogut zamienił jeszcze kilka zdań z księżmi pracującymi w Parafii w Krużlowej oraz z lokalnymi samorządowcami.

69. rocznica wybuchu
Powstania Warszawskiego


1 sierpnia 2013r.
1 sierpnia o godzinie 17.00 w Nowym Sącz, podobnie jak w innych miastach i miejscowościach Polski - głos syren przypomniał o 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy Pomniku Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego spotkali się wszyscy ci, dla których postawa patriotyczna i pamięć o bohaterach są wartościami nie do przecenienia. Obecni byli parlamentarzyści, a wśród nich senator Stanisław Kogut, który na uroczystości przybył z delegacją Prawa i Sprawiedliwości: Martą Mordarską i Leszkiem Langerem, będącymi zarazem także pełnomocnikami prezydenta Nowego Sącza i na uroczystościach reprezentującymi także Prezydenta Ryszarda Nowaka. Byli obecni przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej z Nowego Sącza, byli obecni Kibice Sandecji z którymi przyszedł Włodzimierz Borzęcki – przedstawiciel zarządu miejskiego PiS w Nowym Sączu. Był również obecny dyrektor biura poselskiego posła Piotra Naimskiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć młodzieży. Przybyła delegacja harcerzy ZHP – Hufca im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej. Obecna była delegacja Zespołu Szkół Elektrycznych w Nowym Sączu, szkoły – która na co dzień sprawuje opiekę nad pomnikiem. Wśród delegacji widoczna był również delegacja Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddziału w Nowym Sączu. Obecna była także delegacja Młodzieży Wszechpolskiej. Piękną i wzruszającą wartę przy pomniku zaciągnęli przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej PTH, którzy w godzinie „W” oddali honorową salwę z karabinów, takich samych, jakich używano podczas Powstania Warszawskiego.

650 - lecie lokacji miejscowości Lipinki

29 lipca 2013r.
W Lipinkach w Małopolsce odbył się dwudniowy festyn zorganizowany z okazji 650-lecia lokacji tejże miejscowości. W ramach wydarzenia odbywały się liczne koncerty muzyki regionalnej, prezentacje, konkursy i zabawy. W niedzielne dopołudnie, w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach sprawowano uroczystą mszę świętą pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza diecezji rzeszowskiej - Jana Wątroby. Następnie miało miejsce poświęcenie odnowionego dworu w Lipinkach, pełniącego rolę miejscowej świetlicy. W uroczystościach wzięli udział duchowni, parlamentarzyści - m.in. senator Stanisław Kogut i poseł Barbara Bartuś, samorządowcy, służby mundurowe, lokalni działacze. Po uroczystości poświęcenia odnowionego dworu miało miejsce uroczyste spotkanie, podczas którego nadawano liczne odznaczenia i wyróżnienia. Medalami Prezydenta RP zostali odznaczeni: Bogusław Józef Bochenek - srebrny krzyż zasługi - za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Ewa Regina Mosoń - brązowy krzyż zasługi - za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Brązowym krzyżem zasługi ale za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczeni zostali także - Piotr Mika i Henryk Opałka. Złotym medalem za długoletnią służbę odznaczeni zostali -Anna Stefania Zawlik, Alfreda Maria Rakoczy, Tadeusz Jurusik, Andrzej Tylawski i Czesław Rakoczy.

Senator ucznestniczył
w Święcie Policji w Starym Sączu


27 lipca 2013r.
26 lipca w Starym Sączu miały miejsce małopolskie obchody Święta Policji. Na płycie miejskiego rynku odbywała się uroczysta odprawa, połączono z wręczeniem awansów i wyróżnień. Do Starego Sącza przyjechali m.in. nadinsp. Mirosław Schossler - zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Policji, nadinsp. Andrzej Rokita - były zastępca Komendanta Głównego Policji i zarazem były Małopolski Komendant Policji, kapelani Policji - ks. prałat Stanisław Sojka i ks. Leszek Lipiński, senator Stanisław Kogut, władze rządowe i samorządowe województwa, przedstawiciele lokalnych samorządów, radni wojewódzcy, powiatowi, miejscy i gminni, zaprzyjaźnione służby mundurowe z Polski i zagranicy. Obecny był także Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu - insp. Marek Rudnik wraz z zastępcą m.insp. Rafałem Leśniakiem. Wśród zaproszonych gości można było dostrzec także byłego Miejskiego Komendanta Policji w Nowym Sączu - insp. Henryka Koziała. Z okazji Święta Policji, w specjalnie rozstawionych na starosądeckim rynku - namiotach przygotowano wiele atrakcji, które sprawiały radość głównie najmłodszym uczestnikom wydarzenia. Kulminacyjną częścią małopolskich obchodów Święta Policji w Nowym Sączu było poświęcenie i otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Starym Sączu, przy ulicy Źródlanej 22.

Senator ucznestniczył
w otwarciu Festiwalu
Święto Dzieci Gór


21 lipca 2013r.
W Nowym Sączu zainaugurowano XXI Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - Święto Dzieci Gór. Jak co roku, festiwal rozpoczęto na dziedzińcu przy Bazylice Świętej Małgorzaty uroczystą mszą świętą, sprawowaną w intencji wszystkich uczestników. Uroczystościom kościelnym przewodził ks. biskup Antoni Długosz z Częstochowy. Następnie w sali reprezentacyjnej ratusza odbyło się oficjalne przywitanie młodych artystów. Główną atrakcją pierwszego, festiwalowego dnia był barwny korowód, który przemaszerował ulicami miasta do Rynku. Następnie na scenie przy ratuszu wręczono symboliczne klucze do miasta dzieciom z całego świata. Odbywały się także krótkie prezentacje artystyczne przed licznie zgromadzoną publicznością na płycie sądeckiego Rynku. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. parlamentarzyści - Stanisław Kogut i Wiesław Janczyk. Obecni byli także - wiceprezydent Nowego Sącza, Bożena Jawor, radni wojewódzcy, przedstawiciele władz państw i gmin, towarzyszący grupom młodych artystów niemal z całego świata. W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentują się dzieci z Indii, Bułgarii, Belgii, Ghany, Tajwanu, Ukrainy, Władykaukazu, Północnej Osetii i oczywiście z Polski. Nasze rodzime grupy przyjechały z Niskowej, Nowego Targu, Chełmca, Piwnicznej- Zdroju, Milówki, Podszkla.

Senator ucznestniczył
w XXXI Watrze Łemkowskiej


21 lipca 2013r.
W Zdyni w Małopolsce odbywa się XXXI Łemkowska Watra, w której udział bierze około półtora tysiąca osób związanych z kulturą i historią łemkowską. W sobotę 20 lipca miały miejsce uroczystości centralne, które rozpoczęły się od spotkania modlitewnego, sprawowanego przez duchowieństwo. Modlono się m.in. o pokój, zanoszono modlitwy za wspólnoty łemkowskie, za żyjących i zmarłych. Kulminacją tego spotkania było symboliczne uderzenie w dzwon, a dźwięki wydobywane z dzwonu rozniosły po okolicznych wzgórzach wieść o odbywającym się łemkowskim święcie w Zdyni. W spotkaniu modlitewnym, jak i w oficjalnym otwarciu XXXI Łemkowskiej Watry wzięli udział duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, artyści, przedstawiciele stowarzyszeń łemkowskich, całe rodziny Łemków, ludzie, którym kultura łemkowska jest bliska. Jak co roku do Zdyni przybył także senator Stanisław Kogut, który zawsze powtarza, że obyczaje i kultura łemkowska są wartościami ubogacającymi Małopolskę. Parlamentarzysta ze Stróż bardzo ceni sobie kontakty ze wspólnotami łemkowskimi – dawał temu wyraz podczas licznych konferencji prasowych. więcej


Uroczystości 70. rocznicy
rzezi wołyńskiej


14 lipca 2013r.
13 lipca, z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Sandecji, Klubu Gazety Polskiej oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego oddziału w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na Wołyniu w latach 1943-1944. Mszą Świętą w Bazylice Świętej Małgorzaty uczczono ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej. Modlono się również za ofiary innych narodowości, które zginęły w tamtych trudnych czasach. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli na Plac 3-Maja, gdzie przy złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Miejsce było symboliczne. Niech już nigdy więcej sąsiadujące ze sobą narody nie nastają na siebie nawzajem - apelowali organizatorzy uroczystości, przypominając, że sposób w jaki ukraińscy nacjonaliści obchodzili się z Polakami może przywodzić na myśl hitlerowskich nacjonalistów, którzy w równie bestialski sposób obchodzili się z Żydami. Dlatego właśnie na złożenie wiązanek kwiatów wybrano tablicę upamiętniającą dawną granicę getta żydowskiego w Nowym Sączu. więcej


Uroczystości pogrzebowe w Siedlcach

14 lipca 2013r.
W dniu wczorajszym w Siedlcach koło Korzennej odbył się pogrzeb Ludwiki Brudzińskiej, matki jednego z najbardziej znanych polskich polityków - Joachima Brudzińskiego, Posła na Sejm RP, Szefa Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. W pogrzebie uczestniczyli także m.in. dwaj bracia Joachima Brudzińskiego wraz z rodzinami i dwoje rodzeństwa świętej pamięci Ludwiki, która pochodziła z wielodzietnej rodziny rolniczej. Miała jeszcze ośmioro rodzeństwa. Uroczystościom kościelnym przewodniczył ks. Jan Bajor - proboszcz Parafii Świętego Andrzeja Apostoła w Siedlcach. Kazanie żałobne wygłosił ks. prałat Stanisław Czachor. Mszę Świętą żałobną oprawą muzyczną ubogacił Chór Scherzo z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu pod kierownictwem dr Andrzeja Citaka. W uroczystościach, oprócz rodziny zmarłej - uczestniczyli również: Marek Kuchciński - wicemarszałek Sejmu RP, Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło - wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, grupa około trzydziestu parlamentarzystów. Joachim Brudziński na zakończenie uroczystości, wspominając zmarłą matkę, powracał także wspomnieniami do czasów dzieciństwa, które spędził w Nowym Sączu. więcej


Przemówienie senatora podczas
37. posiedzenia Senatu
o prawdzie historycznej,
IPN i urodzinach Jaruzelskiego


13 lipca 2013r.
Ja uważam, że najlepszą reformą przeprowadzoną w Rzeczypospolitej była reforma samorządu i reforma IPN. Trzeba chylić czoła przed IPN za to, co państwo czynicie. I tu trzeba by było wypowiedzieć słowa wielkiego Polaka, że narody, które tracą pamięć, tracą życie. Ja, Drodzy Państwo, jak ostatnio widzę, że twórcy stanu wojennego, który pacyfikowali kopalnię "Wujek"… że pan Kiszczak opala się, jeździ wszędzie na wczasy, a nie staje przed sądem, to we mnie się krew gotuje. Kiedy słyszę, że generał Jaruzelski jest niewinny, jest bohaterem… Wszystkich, którzy w Hyatt robili te przyjęcia, powinniście postawić pod sąd. Wtedy od razu myślę o moich wujkach, którzy zginęli w Katyniu, w miejscu ludobójstwa, myślę o tych chłopakach, którzy w stanie wojennym zostali rozjechani czołgami. Dziękuję wam za to, że uznaliście, że stan wojenny był nielegalny. Dziękuję wam za to, że w przypadku kiedy młodzież z liceum w Grybowie żądała pozbawienia Jaruzelskiego i pana Kiszczaka stopnia generała, to dawała tylko świadectwo, że są jeszcze patrioci. Bo kiedy idę w Grybowie na cmentarz, idę na grób żołnierzy Związku Walki Zbrojnej, to mogę przeczytać motto mówiące, że tyle serc dla Polski bije, tyle serc dla Polski bić przestało, za tą cenę Polska żyje. więcej


Oświadczenie senatorskie w sprawie
niepokojących wskaźników
dotyczących gospodarki


13 lipca 2013r.
Do Ministra Gospodarki - Wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Szanowny Panie Ministrze. Niepokojąco brzmią artykuły publikowane w ostatnich dniach w dzienniku Rzeczpospolita oraz w ekonomicznej części portalu internetowego Wirtualna Polska - według których obecny rok jest najgorszym rokiem dla polskiej gospodarki od czasów upadku PRL. Profesor Leszek Balcerowicz uważa, iż polskiej gospodarce grozi stałe spowolnienie wzrostu - wskutek starzenia się społeczeństwa, przy braku dodatkowych reform. Inni ekonomiści zwracają też uwagę na niską stopę oszczędności w polskiej gospodarce oraz niski współczynnik aktywności zawodowej. W Polsce pracuje 65 procent osób w wieku 20-64 lata, a w Niemczech 78 procent. Niektóre prognozy rządowe zakładały, że polska gospodarka ożywi się w drugiej połowie roku. Na nich opierały się rekomendacje i strategie inwestorów giełdowych. Wraz z początkiem drugiego półrocza, wszyscy coraz bardziej nerwowo wypatrują oznak poprawy. Nic wiele się nie zmieniło. Skala spowolnienia polskiej gospodarki, z którym mamy do czynienia od początku 2012 r., należy do największych w ciągu ostatnich kilkunastu lat.     więcej


Oświadczenie senatorskie w sprawie
złej realizacji inwestycji
infratrukturalnych


13 lipca 2013r.
Do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Sławomira Nowaka. Szanowny Panie Ministrze. Ponad połowa inwestycji infrastrukturalnych, realizowanych przez PKP PLK S.A. jeszcze w kwietniu miało znaczne opóźnienia. Niektóre z tych opóźnień sięgały nawet 29 miesięcy w stosunku do pierwotnie ustalonych terminów. Według instytucji kontrolujących, w tym Naczelnej Izby Kontroli, PKP PLK S.A. nie są dobrze przygotowane do sprawnego wykorzystywania unijnych funduszy. Unijne środki pomocowe, zwłaszcza w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, dawały szansę na powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej. Nie udało się jej jednak tej szansy do końca wykorzystać, głównie z powodu opóźnień - czytamy w raportach kontrolnych.     więcej


Senator Stanisław Kogut
zaprasza na wystawę
o Prezydencie Lechu Kaczyńskim


9 lipca 2013r.
Senator Stanisław Kogut - prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 14, Poseł na Sejm RP Anna Paluch - organizator, a także Parafia Matki Bożej w Zakopanem Olczy zapraszają na otwarcie wystawy „Byłem posłem tej Ziemi” ukazującej działalność Ś.P. Profesora Lecha Kaczyńskiego jako parlamentarzysty reprezentującego w Sejmie okręg podhalańsko-nowosądecki w latach 1991-1993. Otwarcie wystawy nastąpi w sobotę, 13 lipca o godzinie 18.00 w Auli Dolnego Kościoła w Zakopanem Olczy. Wystawa będzie dostępna do końca sierpnia 2013r. W uroczystości będzie uczestniczyć m.in Poseł Andrzej Duda, były Minister w Kancelarii Prezydenta RP. O godzinie 17. 45 posłowie złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Poległych pod Smoleńskiem. Na wystawie znalazł się zbiór kilkudziesięciu zdjęć z prywatnych kolekcji i wycinków z gazet, obrazujących działalność Lecha Kaczyńskiego w latach dziewięćdziesiątych, w ówczesnym województwie nowosądeckim. Część wystawy poświęcona jest także nadaniu Lechowi Kaczyńskiemu Honorowego Obywatelstwa Nowego Sącza.     więcej


Senator Stanisław Kogut
na XXII Biesiadzie
u Sądeckiego Bartnika


7 lipca 2013r.
W Stróżach koło Grybowa w Małopolsce trwa XXII Biesiada u Bartnika Sądeckiego. W niedzielne dopołudnie 7 lipca miało miejsce kulminacyjne spotkanie wszystkich organizatorów wydarzenia, zaproszonych gości, w tym - Przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Parlamentarzystów, wśród których był obecny senator Stanisław Kogut, Radnych Wojewódzkich, Powiatowych, Wojewody Małopolskiego, ludzi świata nauki i branży pszczelarskiej. Właściciel gospodarstwa Sądecki Bartnik – Janusz Kasztelewicz przemawiając i witając gości, dziękował senatorowi Stanisławowi Kogutowi, za to, że w parlamencie otwarcie i wielokrotnie sprzeciwiał się ustawie wprowadzającej na polski rynek rośliny modyfikowane genetycznie. Janusz Kasztelewicz przypomniał, że takie rośliny nie służą hodowli pszczół.     więcej


Senator Stanisław Kogut w Elblągu

5 lipca 2013r.
W dniu dzisiejszym senator Stanisław Kogut przebywał w Elblągu, gdzie pojechał wspierać kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na urząd Prezydenta Miasta - Jerzego Wilka. Jak powiedział senator dla redakcji Teleexpressu - "Kogut góral przyjechał do Elbląga popierać kandydata Jerzego Wilka". Senator Stanisław Kogut powiedział także, że dzień 5 lipca jest niezwykle radosny dla wszystkich Polaków, gdyż w dniu dzisiejszym Telewizji Trwam otrzymała miejsce na cyfrowym multipleksie. Jest to wielki dzień dla wszystkich tych, którzy walczą o prawdę w polskich mediach. - Szczególne gratulację za odniesiony sukces pragnę złożyć Ojcom Redemptorystom i Ojcu Dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi. Jest to podwójnie radosny dzień dla nas wszystkich, gdyż w tym dniu dowiedzieliśmy się również, że Ojciec Święty - Franciszek uznał dokonany cud za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II i już niedługo zostanie podany termin kanonizacji Papieża Polaka.


Oświadczenie senatorskie w sprawie
niskich miejs polskich uczelni
w rankingach


4 lipca 2013r.
Do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego -Barbary Kudryckiej. Szanowna Pani Minister. Polscy naukowcy i najbardziej znane polskie uniwersytety - Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski - od wielu lat były uznawanymi ośrodkami akademickimi, z którymi liczono się w świecie i o których wypowiadano się z uznaniem. W prestiżowym, największym rankingu uczelni organizowanym przez 72 kraje świata, polskie uczelnie w ostatnich latach zajmują niepokojąco niskie miejsca. Mieszczą się na miejscach w czwartej setce sklasyfikowanych uczelni. Do oceny uczelni we wspomnianym rankingu służy sześć podstawowych kryteriów. Opinia środowiska akademickiego o uczelni - decydowała o ocenie aż w 40 procentach. W rankingach liczą się przede wszystkim kryteria takie jak: opinia środowiska akademickiego o uczelni, opinia pracodawców, umiędzynarodowienie kadry i studentów, proporcje studentów i kadry, czy liczba cytowań przypada-jących na jednego wykładowcę.     więcej


Oświadczenie senatorskie w sprawie
nieużywanego, nowego sprzętu medycznego


4 lipca 2013r.
Do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza. Szanowny Panie Ministrze. W nowosądeckim szpitalu, na oddziale onkologicznym od roku stoi nieużywany, nowoczesny akcelerator, zakupiony za kwotę 8 milionów złotych. Stoi w takim stanie, gdyż rozporządzenie Pana Ministra nie daje możliwości użytkowania tego sprzętu, w obecnej sytuacji szpitala, gdy nie ma w placówce drugiego, podobnego urządzenia. Na stronie Najwyższej Izby Kontroli znajduje się artykuł pt. Dlaczego nowoczesna aparatura kurzy się w szpitalach? Z przedmiotowego artykułu można wyczytać, że: Polska otrzymała dzięki funduszom Unii Europejskiej blisko 4 mld zł na modernizację sprzętu medycznego. Aparatura, którą dysponowały do tej pory szpitale, była w większości przestarzała i zużyta. Zakup nowego sprzętu nie przełożył się jednak na oczekiwaną poprawę sytuacji pacjentów. Aż jedna trzecia skontrolowanych przez NIK szpitali, które zakupiły specjalistyczny sprzęt ze środków UE, nie wykorzystuje go tak, jak planowała. Liczba faktycznie udzielonych świadczeń była niższa, a niekiedy dużo niższa od przewidywań.     więcej


Wypowiedzi na forum Senatu
na temat zmian w Kodeksie Pracy


3 lipca 2013r.
Senator Stanisław Kogut aktywnie włączył się w dyskusję w Senacie na temat proponowanych zmian w Kodeksie Pracy. Poniżej przytaczamy wypowiedzi parlamentarzysty zaczerpnięte ze wspominanej dyskusji. "Ja mam pytanie do senatora Michalskiego: czy są zrobione jakieś wyliczenia co do tego, ile tysięcy pracowników nie otrzymało w roku 2012 wynagrodzeń? Drodzy Państwo, no to jest liczba zastraszająca. Mam też pytanie do pani senator Sztark. Czy pani potwierdza, że kodeks pracy stanowi konstytucję dla pracowników w Polsce i w krajach demokratycznych? I drugie pytanie do pani senator: czy pani ma świadomość, że po tej nowelizacji stosunki między pracodawcą a pracownikiem… No, zbliżymy się do XIX wieku. Dziękuję, więcej pytań zadam panu ministrowi. Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Panie Ministrze! Ja mam pytanie. Czy Polska jest członkiem Unii Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Pracy? Jest. To dlaczego łamany jest art. 6 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2003 r., który jasno mówi, że tygodniowy czas pracy z godzinami nadliczbowymi to jest czterdzieści osiem godzin? Najdłuższy okres rozliczeniowy to cztery miesiące".

IV Kongres Krajowy PiS

1 lipca 2013r.
W dniach od 28 czerwca do 30 czerwca b.r. w Katowicach i Sosnowcu odbywał się IV Krajowy Kongres Prawa i Sprawiedliwości. W sobotę i niedzielę w obradach kongresu uczestniczyło około 1300 delegatów z całej Polski oraz około 500 zaproszonych gości. Przed trzy dni dyskutowano o Polsce, o przyszłości o dobrej alternatywie dla naszego kraju. Senator Stanisław Kogut włączył się w tą dyskusję zabierając głos w sprawie polskiej gospodarki. Wybierano również na nową kadencję Prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz władze statutowe ugrupowania. Przedstawiciele naszego okręgu nr 14 - posłowie Wiesław Janczyk i Anna Paluch brali aktywny udział w pracach komisji powołanych przez delegatów Kongresu. Do nowej Rady Politycznej PiS kandydowało 4 delegatów z okręgu wyborczego nr 14. W wyborach tajnych otrzymali następujące liczby głosów: Leszek Langer -743, Grzegorz Biedroń - 740, Tomasz Płatek - 715, Jan Hamerski - 714. Do Sądu Dyscyplinarnego z powodzeniem kandydował Andrzej Bulzak uzyskując wynik 711 głosów, a do Krajowej Komisji Rewizyjnej kandydował Józef Leśniak uzyskując bardzo dobry wynik 673 głosów.

I Ogólnopolski Przegląd Musztry
Klas Mundurowych


23 czerwca 2013r.
Senator Stanisław Kogut uczestniczył w I Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem wydarzenia byli: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Radny Miasta Nowego Sącza - Tadeusz Gajdosz, Sławomir Szczerkowski z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, Małopolski Kurator Oświaty. Po raz pierwszy w jednym miejscu spotkali się przedstawiciele wszystkich województw, do Nowego Sącza na dwa dni zjechali uczniowie klas mundurowych z każdej części Polski. Sądeczanie mogli obejrzeć pokazy musztry, wyposażenie jednostek mundurowych, zapoznać się ze specyfiką pracy służb mundurowych z terenu Miasta Nowego Sącza. Przegląd musztry zorganizowano jako konkurs - każda drużyna miała 10 minut na zaprezentowanie programu musztry paradnej. Przedstawiany program musiał zawierać elementy oficjalnej musztry Sił Zbrojnych RP .

Krakowski Marsz w obronie
Telewizji Trwam


23 czerwca 2013r.
Ulicami Krakowa przeszedł II Małopolski Marsz w obronie TV Trwam. Jego uczestnicy domagali się należnego miejsca na cyfrowym multipleksie i wolności mediów w naszej Ojczyźnie. Organizatorem manifestacji jest Stowarzyszenie Solidarni 2010 w Krakowie. Spotkanie zainaugurowała uroczysta Eucharystia w Klasztorze oo. Paulinów na Skałce. Homilię podczas uroczystości wygłosił o. dr Tadeusz Rydzyk Dyrektor Radia Maryja. - Marsz rozpoczął się o godz. 10.30 uroczystą Mszą św. polową w Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce. Następnie około południa, ulicami: Krakowską, Stradomską i Grodzką wyruszył marsz na Rynek Staromiejski, gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia i zaprezentowany został program artystyczny . W marszu wzięli udział parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości między innymi pan poseł Andrzej Duda, pani poseł Barbara Bubula, senator Bogdan Pęk oraz najbardziej związany parlamentarzysta z Radiem Maryja i Telewizją Trwam Pan Senator RP Stanisław Kogut który został powitany gorącymi brawami.

Oświadczenie senatorskie
w sprawie raportu GUS
Co trzecie dziecko żyje w biedzie


23 czerwca 2013r.
Trwogą napawają publikacje prasowe na temat badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny na temat zasobności i poziomu życia polskich rodzin. Według raportu GUS - aż 2,5 miliona osób w wieku do 17 roku życia pobiera świadczenia przysługujące dzieciom żyjącym w biedzie. Jest to co trzeci obywatel Polski w tym wieku. Według tego samego raportu - co szóste dziecko w Polsce ma kłopoty z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych w rodzinach, z których się wywodzi. Aż 16 % najmłodszych Polaków stanowi grupę beneficjentów korzystających ze wsparcia instytucji pomocy społecznej. Jest to fatalny wskaźnik. W naszym kraju żyje mnóstwo rodzin, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 504 złotych, lub 584 złotych, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Te wskaźniki wyglądają jeszcze bardziej dramatycznie, gdy spojrzy się na raport GUS, z którego jasno wynika, że ponad 1,5 miliona młodocianych świadczeniobiorców, o których mowa - żyje w rodzinach, gdzie dochód na jednego członka rodziny nie osiąga połowy najniższej kwoty, która w całości przysługuje do otrzymania pomocy społecznej, czyli dochód ten nie osiąga wysokości 252 złotych na osobę. Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej oraz z Instytutu Badań Strukturalnych uważają, iż w Polsce najbardziej narażone na biedę są rodziny z dziećmi.

Oświadczenie senatorskie
w sprawie zapowiedzi
powołania Państwowej Inspekcji
Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii


23 czerwca 2013r.
Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, w niedługim czasie ma powstać Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii - instytucja kontrolująca całą produkcję żywności. Inspekcja ma powstać z kilku różnych instytucji, nadzorujących łańcuch żywności, od pola i od producenta, aż po stół konsumencki. Wśród powodów, jakimi kierowano się przy pisaniu ustawy mającej powołać do życia nową inspekcję wymieniono uregulowanie kwestii kompetencji, jakie miały dotąd dublować się przy wykonywaniu obowiązków przez inspekcje - weterynaryjną, sanitarną, czy tych, zajmujących się kontrolą produktów rolnych i ochroną roślin. Kompetencje te - jak podają media - dublują się np. przy nadzorze nad produktami rybnymi i mięsnymi w skle-pach, przy kontroli mlekomatów, czy też przy nadzorowaniu wywozu wyrobów z produ-któw zwierzęcych i roślinnych. Od wielu lat mówi się również o potrzebie uszczelnienia procesów kontrolnych, prowadzonych przez dotychczas funkcjonujące inspekcje. Do legendy przeszły już opowieści, które wszyscy dobrze znamy - o pracownicach instytucji kontrolujących, wynoszących od producentów całe siatki wędlin, mięs i innych wyrobów żywnościowych. W ostatnich latach Polską wstrząsały liczne afery związane z procesem wytwarzania żywności oraz sprzedaży. Sprawy takich firm jak Wiola, czy też Constar stały się ogólnopolskim dowodem na brak pełnej i skutecznej kontroli nad procesem produkcji żywności.

Niezwykły mecz rozegrano w Stróżach

21 czerwca 2013r.
W dniu 15 czerwca na stadionie KS Kolejarz w Stróżach rozegrano niezwykły mecz. W szranki stanęły zespoły składające się - z jednej strony z księży Diecezji Tarnowskiej, którym przewodził ks. proboszcz Parafii NMP Królowej Polski w Stróżach Stanisław Betlej, a z drugiej strony przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, pod przewodnictwem senatora Stanisława Koguta i kapitana drużyny Tomasza Walickiego. Mecz rozgrywano na szlachetny cel - rozbudowę miejscowego kościoła parafialnego, w ramach Festynu Parafialnego w Stróżach. Spotkanie przebiegało bardzo dynamicznie, walczono o każdą piłkę, o każde podanie. Mecz ostatecznie wygrali księża, a puchar kapitanowi zwycięskiej reprezentacji wręczył senator Stanisław Kogut. Obecny budynek kościoła jest niewielki i nie spełnia zapotrzebowania dla obecnej populacji miejscowości Stróże. Dlatego zdecydowano się na jego rozbudowę. Rozbudowę zaprojektowano w kierunku wschodnim, w miejscu już nie istniejącego budynku starej szkoły.

Wystawa o Prezydencie
Lechu Kaczyńskim


21 czerwca 2013r.
Już od tygodnia w Stróżach można oglądać wystawę poświęconą pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Kaczyńskiego. Ekspozycję otwarto 15 czerwca w Sali Konferencyjnej budynku należącego do klubu Kolejarz Stróże. W uroczystości inauguracji wystawy wzięli udział pomysłodawcy - posłanka Anna Paluch oraz senator Stanisław Kogut. Senator przypomniał, że Prezydent Lech Kaczyński był niezwykle oddany pomocy osobom niepełnosprawnym, wspierał różne inicjatywy na rzecz tego środowiska. Parlamentarzysta wspominał także swoje spotkania ze Świętej Pamięci Prezydentem. Posłanka PiS Anna Paluch, przypomniała słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odwiedzając Podhale po raz ostatni w listopadzie 2009 roku powiedział, że u górali ceni przywiązanie do tradycyjnych wartości. Przypomniała, że w czasie kiedy Lech Kaczyński był posłem na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum z okręgu nowosądecko-podhalańskiego, mieszkał w Sopocie, a swój okręg wyborczy miał na drugim krańcu Polski, jednocześnie pracował w Warszawie jako prezes Najwyższej Izby Kontroli.

XVI Spartakiada w Stróżach

20 czerwca 2013r.
Już po raz szesnasty kilkuset podopiecznych różnych fundacji i stowarzyszeń pomagających osobom niepełnosprawnym, spotkało się w Stróżach na XVI Letniej Spartakiadzie Integracyjnej. Ten niezwykły dzień rozpoczęto mszą świętą sprawowaną w miejscowym kościele parafialnym, za dusze świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego - Prezydenta RP oraz Jego Małżonki - Marii. Niegdyś Lech Kaczyński wspierał stróżańskie spartakiady, a także podarował datek na doposażenie Hospicjum im. Chrystusa Króla. Dzięki temu gestowi zakupiono komplet materacy antyodleżynowych, które służą chorym do dziś. Następnie na płycie stadionu Kolejarza Stróże zainaugurowano rozgrywki sportowe. W ceremonii otwarcia spartakiady udział wzięli parlamentarzyści - senator Stanisław Kogut, poseł na Sejm RP - Wiesław Janczyk, posłanka na Sejm RP - Anna Paluch, ksiądz proboszcz Stanisław Betlej, ambasador Kuwejtu w Polsce - Adel Mohammed A.H. Hayat, radna wojewódzka - Marta Mordarska, przedstawiciel Zarządu Powiatu Nowosądeckiego - Józef Broński, wójt Gminy Grybów - Piotr Krok, sponsorzy i ludzie o wielkim sercu otwartym dla osób niepełnosprawnych.

Kolejarz pisze do senatora o złym stanie trasy na Chabówkę

28 marca 2013r.
Jestem kolejarzem wywodzącym się z kolejarskiej rodziny o długich tradycjach. Zresztą znamy się osobiście. Z przykrością patrzę na to, w jakim stanie technicznym jest linia kolejowa z Nowego Sącza do Chabówki. Każdego roku jest to stan coraz gorszy, a przecież tyle mówiło się o uruchomieniu ponownym pociągów na tej trasie, władze samorządowe zapowiadały uruchomienia pociągów turystycznych, zapowiadano remont tej trasy. Dzisiaj widać, że jest to niemożliwe. Trasa do Chabówki jest niemal w ogóle nie pilnowana przez funkcjonariuszy SOK. Podkłady pod szynami torowymi w wielu miejscach nadają się do wymiany. Spróchniałe, powoduj ą luzy, i wypadanie śrub mocujących szyny torowe do tych podkładów. W wielu miejscach na trasie brakuje śrub, które następnie znikają i nikt ich nie uzupełnia. Ostatnio mówiono o sprzedaży budynków dworcowych. Chcę zapytać, czy ktoś w rządzie kto taką sprzedaż zapowiada widział stan budynków dworcowych na trasie do Chabówki? Wszystkie wymagają remontu, niektóre całkiem zdewastowane, rozkradzione urządzenia sanitarne, pozamykane przez to ubikacje, z niektórych zamkniętych budynków dróżników poginęły urządzenia ważne przy zarządzaniu ruchem kolejowym. Wiele z pozostałych nie działa. Mam wrażenie, że nikt do końca nad tym nie panuje. Żal mi tego wszystkiego, bo pracowałem przy utrzymaniu tej trasy.    więcej


Platforma Obywatelska nie mówi prawdy, twierdząc że prowadzi politykę prorodzinną.

28 marca 2013r.
Podczas konferencji prasowej Senator Stanisław Kogut odniósł się do propagadny rozsiewanej przez ostatnie dni przez polityków PO, jakoby w Polsce prowadzona była polityka prorodzinna w wydaniu koalicji rządzącej. Parlamentarzysta przytoczył argumenty pokazujące jak te rewalacje postrzegają media i społeczeństwo. Obecnie ludzie młodzi nie zakładają rodzin, gdyż brak stabilizacji w obszarze rynku pracy na zielonej wyspie Donalda Tuska skutecznie zniechęca młodych ludzi do długofalowego, perspektywicznego planowania, młodzi uważają, że - tak jak stabilna praca jest dzisiaj luksusem, tak samo założenie rodziny jest dziś w Polsce luksusem, na który mało kogo stać. O jakiej więc polityce prorodzinnej chcą dziś społeczeństwu mówić politycy PO? Od poziomu władzy centralnej, aż po samorządy - zmasowana kampania prorodzinna realizowana obecnie w całej Polsce przez Platformę Obywatelską opiera się na kłamstwie.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

23 marca 2013r.
Przed kilkoma tygodniami Polska Agencja Prasowa podała, że rolnicy mogą wyprodukować w tym sezonie o 1,5 procent więcej mleka niż przyznany Polsce limit. Taki wskaźnik oszacowała Agencja Rynku Rolnego. W sumie w sezonie kwotowym 2012/2013 (od kwietnia do marca) mleczarnie skupiły około 7,46 mld kilogramów mleka, czyli o 4,5 procent więcej, niż w tym samym okresie poprzedniego roku kwotowego. Najbardziej wzrosły dostawy mleka w kwietniu-czerwcu ubiegłego roku, prawie o 10 procent były one wyższe niż rok wcześniej. Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że jeżeli dotychczasowa dynamika skupu mleka utrzyma się, to do końca obecnego roku kwotowego dostawy krajowe mogą być przekroczone o ok. 1,5 procent. Limit produkcji mleka w Polsce na obecny rok kwotowy wynosi 9,96 mld kilogramów. Jeżeli produkcja mleka przekroczy wyznaczony przez Komisję Europejską limit, to KE może nałożyć kary finansowe na producentów mleka. Wysokość kar wynosi 27,83 euro za 100 kilogramów mleka wyprodukowanych ponad limit, czyli ok. 1,2 zł za kilogram.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Ministra Administracji i Cyfryzacji

23 marca 2013r.
Jak wiadomo, postępuje proces cyfryzacji telewizji odbieranej przez widzów na terenie naszego kraju. Po kolejnym, planowanym na 19 marca, wyłączeniu analogowych nadajników - tym razem w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wiśle - dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej będzie miało 10 mln Polaków. Obecnie naziemną telewizję wyłącznie w sygnale cyfrowym odbiera 4,5 mln mieszkańców Polski. Po marcowym wyłączeniu następnych nadajników analogowych będzie to dotyczyć kolejnych 5,7 mln Polaków. W sumie 19 marca analogowy sygnał telewizji przestanie być dostępny w 346 gminach, m.in. w 121 gminach województwa mazowieckiego. Nieuchronnie zbliża się termin wyłączenia sygnału analogowego na terenach Polski południowej. Ponad pół roku temu wraz z innymi parlamentarzystami - pytałem Pana Ministra o to czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opracowało jakikolwiek program obejmujący tereny górskie i podgórza, które są zagrożone przerwami w dostawie cyfrowego sygnału telewizyjnego od chwili wyłączenia sygnału analogowego? Prosiłem również o podanie ewentualnego harmonogramu podejmowanych przez ministerstwo prac, które pomogą zapobiec wystąpieniu podanych powyżej utrudnień.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Ministra Administracji i Cyfryzacji

23 marca 2013r.
Z zapowiedzi rozpowszechnianych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że przewodniczący tejże rady, a także jej członkowie rozważają przystąpienie do procesu cyfryzacji systemu radiowego w Polsce. Jak twierdzi przewodniczący KRRiTV – Jan Dworak, nieuchronnie po zakończeniu procesu cyfryzacji telewizji przyjdzie czas na cyfryzację radia. W praktyce wprowadzenie cyfrowego radia naziemnego dałoby szansę kolejnym stacjom na nadawanie w całym kraju – teraz taką możliwość mają jak na razie tylko cztery programy Polskiego Radia, Radio Zet, RMF FM i Radio Maryja. Pierwsze testy cyfrowego radia naziemnego – nadajnik zamontowany był na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – już przeprowadzono. Trwały przez blisko trzy lata od listopada 2009 roku. We wrześniu zeszłego roku rozpoczęły się kolejne – w Kielcach i okolicach każdy, kto miał odpowiedni odbiornik, mógł odbierać cyfrowo cztery kanały Polskiego Radia. Jak twierdzi przewodniczący KRRiTV – Jan Dworak, w Krajowej Radzie prowadzone są obecnie prace analityczne dotyczące tego, jak powinien przebiegać ten niełatwy i nowatorski projekt, jakim jest radiowe nadawanie cyfrowe.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Prezesa Rady Ministrów

21 marca 2013r.
Niepokojem napawają informacje napływające od analityków i instytutów badających wskaźniki dotyczące polskiej gospodarki, z których wynika, że tylko jedno na sto polskich gospodarstw domowych jest stabilne finansowo. W 2012 r. jedynie 1 procent z 1000 zbadanych w Polsce gospodarstw domowych zakwalifikowano do grupy stabilnych finansowo, czyli bez kłopotów finansowych i z optymizmem patrzących w przyszłość. Najwięcej, bo aż 48 procent polskich gospodarstw, znalazło się w grupie ostrożnych - oznacza to, że choć nie mają kłopotów finansowych, to jednak obawiają się przyszłości. Niemal tyle samo (45 procent) było w Polsce gospodarstw niestabilnych finansowo, czyli posiadających problemy finansowe i nieliczących na żadną poprawę. 6 procent polskich gospodarstw domowych, pomimo zmagania się z trudnościami ekonomicznymi, z optymizmem patrzy w przyszłość.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Prokuratora Generalnego
(mieszkania zakładowe)


21 marca 2013r.
Senator Stanisław Kogut wystosował do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta dotyczące przekształcania własnościowego całych osiedli mieszkań zakładowych przy kopalniach w Katowicach, Siemianowicach i mieszkań zakładowych w Sosnowcu. Wiele kontrowersji budzi sprawa handlu tymi mieszkaniami, przy pomocy tzw. słupów podstawianych przy sprzedaży lokali mieszkalnych. Wielokrotnie w tej sprawie do senatora interweniowali poszkodowani użytkownicy tych mieszkań. Sprawie tej był poświęcony także jeden z odcinków programów reprterskich Elżbiety Jaworowicz.    więcej


Oświadczenie senatorskie do Ministra Sprawiedliwości
(mieszkania zakładowe)


21 marca 2013r.
Senator Stanisław Kogut wystosował do Ministra Sprawiedliwości oświadczenie na temat niepojących sygnałów dotyczących zbywania mieszkań zakładowych. Wiele kontrowersji budzi sprawa handlu tymi mieszkaniami, przy pomocy tzw. słupów podstawianych przy sprzedaży lokali mieszkalnych. Wielokrotnie w tej sprawie do senatora interweniowali poszkodowani użytkownicy tych mieszkań. Sprawie tej był poświęcony także jeden z odcinków programów reprterskich Elżbiety Jaworowicz.    więcej


Senator uczestniczył w plebiscycie

17 marca 2013r.
Senator Stanisław Kogut, wzorem lat ubiegłych wziął udział w finale plebiscytu na najpopularniejszego sportowca w regionie. Głównym organizatorem plebiscytu było Stowarzyszenie "Dla Miasta". Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wydarzenia, autorstwa Leszka Kranza. W niedługim czasie zostanie zamieszczony tekst dotyczący zwycięzców wyłonionych w ramach plebiscytu. Stanisław Kogut od lat słynie jako miłośnik sportu, bardzo mocno zaangażowany w realizację marzeń - jakimi było doprowadzenie zespołu piłkarskiego Kolejarza Stróże do I ligi rozgrywek na poziomie krajowym. Parlamentarzysta nie stroni jednak i od innych dyscyplin sportowych. Zasłynął m.in. zorganizowaniem eliminacji do Mistrzostw Świata Strong Manów, które odbywały się w niewielkich Stróżach, będących rodzinną miejscowością polityka. Wielokrotnie był nagradzany tytułem działacza sportowego roku. Zasiada także wśród delegatów PZPN. Chociaż Kolejarz Stróże jest jego ukochaną drużyną, nie kryje też sympatii dla zespołu Sandecji z Nowego Sącza.

Kto zapewnił pieniadze na obwodnicę
i most w Nowym Sączu


16 marca 2013r.
W piątek 15 marca odbyła się konferencja prasowa senatora Stanisława Koguta, podczas której została skomentowana wypowiedź posła Andrzeja Czerwińskiego z 12 marca bieżącego roku. Stanisław Kogut zauważył, że każdy może oczywiście "na okrągło" mówić o czynionych staraniach ponad podziałami politycznymi, o środki finansowe na budowę obwodnic północnej i zachodniej dla Nowego Sącza, jednak przypisywanie sobie przez posła Czerwińskiego jakichkolwiek zasług w pozyskaniu pieniędzy na obwodnicę północą miasta - jest nie na miejscu. Andrzej Czerwiński dowiedział się o przyznanych 68 milionach złotych na budowę drugiego mostu na Dunajcu i obwodnicy północnej dla Nowego Sącza w dniu 11 marca, gdy goszcząca z wizytą w Limanowej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wspomniała o tym, że taka inwestycja będzie realizowana. Pani minister powiedziała także, że decyzję w sprawie kluczowej dla miasta inwestycji podjęto tydzień wcześniej, w pierwszych dniach marca i pierwszy o tej decyzji został poinformowany prezydent Ryszard Nowak, jako ten, który od lat czynił starania o pieniądze na budowę mostu i obwodnicy. Poseł Czerwiński, ponieważ nie czynił starań w ministerstwie w tej sprawie - dowiedział się o wszystkim dopiero 11 marca, przy okazji wizyty pani minister na Ziemi Limanowskiej.

PO szkodzi Sądecczyźnie i regionowi

16 marca 2013r.
Podczas konferencji prasowej Senator Stanisław Kogut przypomniał ile miejsc pracy zlikwidowano w ciągu ostatnich sześciu lat na Sądecczyźnie, w czasach rządów koalicji PO-PSL. Upadło też wiele przedsiębiorstw, mimo że politycy PO w trakcie wyborów obiecywali wspierania małych i śrenich przedsiębiorstw. Obietnice te okazały się tylko pustosłowiem Platformy Obywatelskiej. - Główny Urząd Statystyczny Oddział Limanowej (z kilkudziesięciu osób zatrudnionych w tutejszym urzędzie, po reorganizacji pracuje mniej niż połowa), - Likwidacja nowosądeckiej ANDREMY w 2010 roku, 120 szwaczek straciło pracę, - Poczta Polska – Oddział w Nowym Sączu – zlikwidowano kilkadziesiąt etatów w administracji, - PKS Nowy Sącz, do dziś jest wiele kontrowersji związanych z likwidacją spółki, wielu ludzi straciło pracę, ze 146 osób z dawnej spółki u nowego właściciela pracują 32 osoby, - Sanepid Nowy Sącz – likwidacja dwóch laboratoriów. Miejsce pracy traci 15 osób, - Magazyn farmaceutyczny i Biuro Obsługi Klienta CEFARM w Nowym Sączu – miejsca pracy traci 37 osób, - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – oddział w Nowym Sączu – likwidacja kilkunastu stanowisk pracy.

Jak PiS dojdzie do władzy to przywróci KOSG w Nowym Sączu

15 marca 2013r.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut nie kryje rozczarowania decyzją ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, który podpisując rozporządzenie o reorganizacji Straży Granicznej w Polsce, dał kres istniejącemu w Nowym Sączu oddziałowi tej formacji. Zapowiada, że zwróci się do ministra o szczegółowy plan zatrudnienia pracowników KOSG, bo nie wierzy w zapewnienia, że praca będzie dla wszystkich. - Podczas plenarnego posiedzenia Senatu toczyła się bardzo żywa dyskusja na temat zmian, jakie wprowadza rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące reorganizacji Straży Granicznej. Nie uczestniczył w niej wiceminister Piotr Stachańczyk – poinformował senator Kogut podczas dzisiejszej (15 marca) konferencji prasowej. Poinformowałem senatorów o sytuacji w jakiej dochodzi do powstania Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, wspieram mnie też senator z powiatu kłodzkiego Stanisław Jurcewicz. Nic nie przemawia za powstaniem tego oddziału w Raciborzu, żadne merytoryczne ani ekonomiczne argumenty. Dlatego osobiście jestem ogromnie zbulwersowany i negatywnie zaskoczony decyzją ministra Sienkiewicza – dodał.

W sprawach ważnych dla regionu

10 marca 2013r.
Podczas wywiadu w Gorlickiej Regionalnej Telewizji Kablowej, senator Stanisław Kogut odniósł się do rzeczy najważniejszych dla państwa i mieszkańców regionu. Parlamentarzysta poruszył sprawy niszczenia wartości polskiej rodziny przez obecną koalicję rządzącą. Stanisław Kogut przypomniał, że w czasach rządów PiS był sprawozdawcą ustawy dotyczącej dożywiania głodnych dzieci. Senator zaapelował również do radnych województwa małopolskiego, wśród których większość stanowią politycy PO, aby nie traktowali regionu Ziemi Gorlickiej po macoszemu. Parlamentarzysta uważa, że pozbawienie Gorlic i okolic połączeń kolejowych, a dalej wyłączanie z eksploatacji całych tras kolejowych jest działaniem wymierzonym przeciwko całym lokalnym społecznościom. Tak dalej być nie może. Senator odniósł się również do procesu dzikiej prywatyzacji majątku narodowego przez obecną koalicje rządzącą oraz do niesprawiedliwości społecznej, uwidocznionej w wysokich premiach rocznych dla członków rządu.    więcej


Miasto Nowy Sącz nie będzie w grupie regionalnej?

3 marca 2013r.
Niestety przeciąganie przez Ministra Rozwoju Regionalnego - Elżbietę Bieńkowską w czasie odpowiedzi na prośby polityków i samorządowców z Nowego Sącza w sprawie polityki miejskiej okazało się wyrachowanym ruchem, wyliczonym na przetrzymanie Sądeczan na niczym. Spotkania w Warszawie, oficjalna korespondencja, jak również nieoficjalne konsultacje parlamentarzystów przyniosły fiasko. Po raz kolejny miękka polityka ustaleń czynionych w zacisznych gabinetach - tak bardzo forsowana przez sądeckiego lidera PO - pokazuje słabość i ułomność takiego działania. Po odpowiedzi skierowanej z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do senatorów, wydaje się że starania w sprawie zmiany kwalifikacji Miasta Nowego Sącza z grupy subregionalnej do regionalnej okazały się nieskuteczne. Zabrakło stanowczości i twardych negocjacji ze strony parlamentarzystów koalicji rządzącej.

Sondy i Sądy - Stanisław Kogut
w programie NTV


2 marca 2013r.
Senator Stanisław Kogut w programie "Sondy i Sądy" odniósł się do planowanej operacji wyłączania przez PKP PKL całych linii kolejowych z eksploatacji, w ramach szeroko rozumianych oszczędności. Parlamentarzysta wykazał błędne założenia i działanie spółki w tym zakresie. W programie poruszono również sprawę przygotowań do nadchodzących wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią 2014 roku. Rozmawiano także na temat polityki prowadzonej na poziomie samorządu Województwa Małopolskiego. Ważnym punktem rozmowy był ten, dotyczący przyszłości Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Mówiono też o wydatkowaniu środków unijnych i nowym okresie programowania. Senator wskazał koalicję rządzącą jako głównego winowajcę rosnącego bezrobocia w kraju, większość ludzi nie rozumie dlaczego w planach rządu jest ograniczenie liczby powiatowych urzędów pracy.    więcej


Oświadczenia Senatorskie złożone podczas 27. posiedzenia Senatu RP

27 luty 2013r.
Podczas 27. posiedzenia Senatu RP - Stanisław Kogut złożyłdwa niezwykle istotne oświadczenia, dotyczące: sektora kolei oraz obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Szanowny Panie Premierze! Zwracam się do Pana z prośbą o wyjaśnienie spraw związanych z przyszłością polskich kolei. Chodzi o dwie wiążące się ze sobą kwestie: finansowanie inwestycji kolejowych i redukcję kolejowej sieci. Ostatnio media doniosły o tym, że kierownictwo polskich kolei, kierując się wyłącznie bardzo prosto i schematycznie rozumianym rachunkiem ekonomicznym, zdecydowało o likwidacji kolejnych odcinków polskich kolei. Przedstawiciele kierownictwa kolei mówią, że część tych linii jest wyłącznie zawieszana, jednak naiwnością byłoby wierzyć, że linia, na której ruch został zawieszony na kilkanaście miesięcy, będzie się później nadawała do użytku bez wykonania poważnych robót. Proszę Pana Premiera o odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań. Po pierwsze, czy na pewno wśród linii przeznaczonych do likwidacji nie ma takich, na których remonty i modernizacje w ostatnich kilku latach wydawano pieniądze, w szczególności środki europejskie? Po drugie, czy kalkulując skutki ekonomiczne projektowanych zmian, uwzględniono to, że linie kolejowe nie są osobnymi bytami zawieszonymi w mgławicowej przestrzeni - niczym straszni mieszczanie u Tuwima

Odpowiedź Ministra na pismo Senatora Stanisława Koguta

27 luty 2013r.
W nawiązaniu do pisma Pana Senatora oraz grupy Senatorów z dnia 29 stycznia dotyczącego likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przedstawiam następujące informacje: Straż Graniczna w ostatnim czasie podejmowała działania , których celem było dostosowanie struktury formacji do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki Państwa. W szczególności proces ten był związany z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do tzw. Strefy Schengen. Straż Graniczna uzyskała charakter służby graniczno-migracyjnej, dla której priorytet stanowi dokonywanie odpraw granicznych i ochrona granicy państwowej , stanowiącej granicę wewnętrzną Unii Europejskiej oraz nie mniej ważne działania w zakresie przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji, zwalczania przestępczości transgranicznej oraz przestępczości uwzględniającej udział cudzoziemców. więcej


Senator Stanisław Kogut
wsparł rolników


16 luty 2013r.
Senator Stanisław Kogut wziął udział we mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny i polskich rolników w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania przy papieskim ołtarzu w Starym Sączu, a później w manifestacji NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych przeprowadzonej na ulicach Starego Sącza i Nowego Sącza, której punktem kulminacyjnym były przemówienia pod siedzibą delegatury Urzędu Wojewódzkiego. Przejazd ulicami miast kolumny rolniczych ciągników i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości wzbudzał spore zainteresowanie mieszkańców Sądecczyzny. Po dotarciu kolumny pojazdów pod nowosądecką siedzibę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęto przemówienia. Poza senatorem Stanisławem Kogutem przemawiali także: Wiesław Janczyk - poseł na Sejm RP, Jerzy Chróścikowski - senator RP, a także Wojciech Włodarczyk i przedstawiciele różnych środowisk rolniczych. Senator Stanisław Kogut przemawiając przypomniał, że polskie rolnictwo jest niszczone poprzez władze państwowe tak samo jak niszczone są wartości chrześcijańsko-narodowe. Kto w rządzie liberałów uszanuje dzisiaj rolnika, jeśli przedstawiciele koalicyjnej władzy nie szanują krzyża? - pytał retorycznie parlamentarzysta ze Stróż. więcej


Senator obejrzał koncert papieski

13 luty 2013r.
W Stróżach odbył się koncert młodych artystów upamiętniający postać i nauczanie Błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Na scenie w miejscowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum zaprezentowali się recytatorzy, wokaliści i zespoły taneczne. Utwory lubiane przez Jana Pawła II przypomniał również lokalny zespół ludowy "Kowalnia". Koncertu wysłuchali m.in. senator Stanisław Kogut oraz ksiądz proboszcz Stanisław Betlej. Stróże są miejscowością szczególną jeśli chodzi o koncerty papieskie. To właśnie w tej miejscowości z inicjatywy senatora Stanisława Koguta i Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym zorganizowana kilka dużych, plenerowych koncertów papieskich z udziałem najbardziej znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej i teatralnej. W Stróżach dla Jana Pawła II śpiewali m.in. Ryszard Rynkowski, Eleni, Halina Frąckowiak, Kasia Kowalska, Monika Brodka, Stanisław Sojka, Natalia Kukulska, Zakopower, Natalia Niemen, Brathanki, Joszko Broda z dziećmi, Krzysztof Kiliański, Mezo, Katarzyna Zielińska, Danuta Stenka, Edward Linde Lubaszenko i inni. więcej


Msza Święta w Hospicjum

11 luty 2013r.
W Stróżach, z okazji Dnia Ludzi Chorych odbyła się msza święta w Hospicjum im. Chrystusa Króla. Głównym celebransem był kapłan, którego osoba bliska przebywa w tymże hospicjum, a koncelebrował eucharystię ksiądz proboszcz Stanisław Betlej. W uroczystości wzięli udział podopieczni hospicjum, pracownicy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach z Haliną Bydłoń - kierownikiem hospicjum na czele oraz oczywiście Senator Stanisław Kogut wraz z rodziną - pomysłodawca i budowniczy Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach. Wzruszającym momentem było podanie przez księdza proboszcza uczestnikom eucharystii kubków z wodą przywiezioną z Lourdes z Groty Massabielskiej. Przypomniano przy tym, że w Lourdes każdego roku dochodzi do cudów uzdrowienia, a także o tym, że właśnie to miejsce wybrał Ojciec Święty Błogosławiony Jan Paweł II na cele jednej z ostatnich pielgrzymek zagranicznych. Przemawiający na zakończenie eucharystii senator Stanisław Kogut dziękował kierownictwu i pracownikom hospicjum za wielkie serce, które każdego dnia okazują chorym i cierpiącym. więcej


Konferencja Prasowa PiS w Sejmie
w sprawie KaOSG


6 luty 2013r.
W Sejmie odbyła się wczoraj (6 stycznia) konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości na temat reorganizacji Straży Granicznej na południu kraju z udziałem przewodniczącego klubu Mariusza Błaszczaka i sądeckich parlamentarzystów partii Jarosława Kaczyńskiego. To był lobbing posłów Platformy Obywatelskiej z Katowic i europosła z Gliwic. Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej całą rodzinę ma usytuowaną w Raciborzu. Dość klik, układów, niech się pan premier obudzi, chyba, że tą Sądecczyznę traktuje się po macoszemu! – apelował senator. - Prosiliśmy premiera w liście, żeby powołał niezależna komisję, a nie komisję układów! Stanisław Kogut wyraził też zdziwienie, że sądeccy parlamentarzyści PO nie bronią przedstawionej w 2009 roku koncepcji reorganizacji SG na południu kraju autorstwa ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetyny, która zakładała pozostanie oddziału SG w Nowym Sączu i Kłodzku. więcej


Z inicjatywy senatora - pikieta

28 stycznia 2013r.
Przed siedzibą Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu godziny przystanęło około trzystu osób, aby podpisać petycję do Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego w sprawie pozostawienia w Nowym Sączu tej niezwykle potrzebnej całemu regionowi jednostki. Także przez godzinę około dwustuosobowa grupa pikietowała przy bramie wjazdowej do KaOSG, w taki sposób, aby zwrócić uwagę opinii publicznej i władz resortowych na problem, którym jest nieodpowiedzialna decyzja na temat likwidacji oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. - Nie można pozwolić na wyprowadzanie z miasta kolejnych zakładów pracy, dlatego tutaj przyszłam, w geście solidarności - przekonywała pani Celina, mieszkanka pobliskiego bloku. Wskazuje na transparenty, a na jednym z nich napisano: "Wasza decyzja pozbawia nas środków potrzebnych do życia". Senator Stanisław Kogut przemawiając do zebranych zauważył, że - Parlamentarzyści śląscy przelobbowali likwidację Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. My dzisiaj, po raz kolejny, mówimy dość nepotyzmowi w komendzie Głównej Straży Granicznej, gdzie układy rodzinne doprowadziły do tej sytuacji! Oddział w Nowym Sączu jest najlepszym na południu kraju. więcej


Spotkanie noworoczne w Stróżach

27 stycznia 2013r.
W ostatnich dniach stycznia w stróżańskie Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym odbyło się spotkanie noworoczne. Ponieważ był to jeszcze okres poświąteczny, składano sobie również życzenia przełamując symbolicznie biały opłatek. W spotkaniu uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z senatorem Stanisławem Kogutem i Wiesławem Janczykiem na czele, była obecna wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, sponsorzy i darczyńcy fundacji, lokalni samorządowcy a wśród nich radna wojewódzka Marta Mordarska i szef klubu PiS w Powiecie Nowosądeckim - Antoni Poręba. Zanim jednak przystąpiono do oficjalnych przemówień - zebrani wysłuchali wsytępu zespołu Wawele, który przyjechał do stróż z okolicznościowym, świątecznym koncertem. Wzruszającym momentem było wspólne śpiewanie kolęd przez zespół Wawele i dzieci z integracyjnego przedszkola w Stróżach. Kolędy z Wawelami śpiewali również uczestnicy zajęć z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. więcej


Oświadczenie Senatora RP
na okoliczność śmierci
Księdza Prymasa Seniora
Kardynała Józefa Glempa


23 stycznia 2013r.
Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o zakończeniu ziemskiej posługi Polskiemu Kościołowi przez Księdza Prymasa Seniora - Kardynała Józefa Glempa. Stajemy się świadkami pewnego dziejowego procesu, odchodzenia do Domu Pana przyjaciół, współpracowników z najbliższego otoczenia Papieża Polaka - Jana Pawła II, dziś już Błogosławionego. Nie tak dawno żegnaliśmy arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, wcześniej Kardynała Andrzeja Marię Deskura, Biskupa Edwarda Materskiego, Biskupa Jana Bernarda Szlagę, Biskupa Albina Małysiaka. Ze wzruszeniem obserwuję ten proces domykania się ważnych dla Polski kart historii i przechodzenia do wieczności świadków pontyfikatu Papieża Pielgrzyma, Papieża Pokoju. Świętej Pamięci Kardynał Józef Glemp, przez 28 lat pełniący zaszczytny urząd Prymasa Polski, w trudnych latach schyłku systemu totalitarnego w Polsce - był głosem Polskiego Kościoła, organizatorem papieskich pielgrzymek do Ojczyzny, nieugięcie negocjował z władzami PRL miejsca, do których następnie pielgrzymował Jan Paweł II w latach 1979, 1983, 1987. Współorganizował również kolejne papieskie wizyty już do wolnej Polski. więcej


Pożegnano
Świętej Pamięci Jadwigę Kaczyńską


21 stycznia 2013r.
Senator Stanisław Kogut zorganizował wyjazd sądeckiej delegacji do Warszawy na uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Jadwigi Kaczyńskiej, matki Prezydenta świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosław Kaczyńskiego. Delegacja składająca się głównie z młodzieży uczestniczyła zarówno w uroczystościach kościelnych, jak i w uroczystościach na Cmentarzu Powązkowskim. - Były to dla mnie niezwykle doniosłe, a zarazem wzruszające chwile, gdy żegnaliśmy wielka patriotkę, która za młodu czynnie walczyła o wolną Polskę, a następnie urodziła i wychowała dla Rzeczypospolitej Polskiej dwóch mężów stanu. Przez całe lata wszyscy patrzyliśmy z uznaniem na postać Jadwigi Kaczyńskiej - wspomina senator Stanisław Kogut. Jadwiga Kaczyńska w czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim "Bratek". więcej


Będzie manifestacja
w sprawie Karpackiego Oddziału
Straży Granicznej


23 stycznia 2013r.
Senator RP Stanisław Kogut informuje, że w dniu 28 stycznia br. (poniedziałek) odbędzie się manifestacja w sprawie utrzymania w Nowym Sączu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Manifestacja będzie się odbywać od godziny 11.00 do 12.00. przy wejściu głównym do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5. Zbiórka od godziny 10.30. Senator zaprasza do udziału w manifestacji wszystkie osoby, którym są drogie tradycje i historia KaOSG. Swój udział w manifestacji zapowiedzieli m.in. przedstawiciele związków zawodowych szczebla centralnego, historycy oraz przedstawiciele świata polityki. Do udziału w pikiecie zaprasza m.in. Radio Maryja, które włączyło się w sprawę pozostawienia w Nowym Sączu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Jeśli ktoś może - to niech zabierze ze sobą flagę biało-czerwoną. więcej


Senator pisze do Prezydenta RP
w sprawie Karpackiego Oddziału
Straży Granicznej


22 stycznia 2013r.
Senator Stanisław Kogut wystosował specjalny list do Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego z apelem o interwencję w sprawie decyzji dotyczących przyszłości Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. List ten został wysłany także do Premiera RP oraz do Przewodniczącego Komisji Europejskiej wraz Wysokimi Komisarzami zajmującymi się bezpieczeństwem, graniczami UE i sąsiedztwem oraz do Wysokiego Komisarza ONZ zajmującego się ruchami migracyjnymi i uchodźcami. Szanowny Panie Prezydencie. Piszę ten list do Pana Prezydenta, będącego zwierzchnikiem Sił Zbrojnych w Polsce, któremu ostatecznie podlegają wszystkie służby mundurowe zajmujące się zapewnianiem bezpieczeństwa dla naszego kraju. Przed trzema dniami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło decyzję o reorganizacji struktur Straży Granicznej. Na podstawie tej decyzji zostanie zlikwidowany m.in. Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jest to niezwykle dziwna i zdumiewająca decyzja, gdyż nie mająca żadnego logicznego uzasadnienia - ani pod względem ekonomicznym, ani pod względem organizacyjnym, ani - co być może najważniejsze - pod względem racjonalnym, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na południowej granicy Polski, choćby to była granica wewnętrzna Unii Europejskiej. więcej


Uczcili pamięć Bohaterów
Powstania Styczniowego


20 stycznia 2013r.
Z inicjatywy Senatora RP Stanisława Koguta - przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz NSZZ Solidarność przybyli pod Pomnik Powstańców, aby oddać hołd Bohaterom Powstania Styczniowego. W ciszy kilkanaście osób złożyło w niedzielę 20 stycznia biało-czerwone wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu. - Spotkaliśmy się dzisiaj w wąskim gronie, żeby uczcić pamięć bohaterów, którzy 22 stycznia 1863 roku przeciwstawili się imperium Rosyjskiemu - mówił Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - W walkach życie straciło blisko tysiąc osób, około 38 tys. skazanych zostało na katorgę lub zesłanych na Syberię. Powstanie Styczniowe zabrało też czterech członków mojej rodziny - dodał. Senator Stanisław Kogut mówił o tym, że potrzeba pielęgnować pamięć o tych, którzy nie wahali się oddać życia w walce o wolność, do której od czasów wybuchu Powstania Styczniowego było jeszcze bardzo daleko. więcej


Senatorska głodówka dla ratowania strażników w Nowym Sączu?

19 stycznia 2013r.
Protesty związkowców i działaczy PiS, a w ostateczności swoją głodówkę w obronie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zapowiedział wczoraj senator Stanisław Kogut. Wzburzony parlamentarzysta na konferencji prasowej poinformował, że wysyła listy protestacyjne do m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Planowana likwidacja KOSG osłabi, jego zdaniem, funkcje obronne Polski, członka UE.- Za swoje prywatne pieniądze zatrudniłem tłumacza przysięgłego, który przetłumaczył moje wystąpienia na angielski - oświadczył senator Kogut. - Do prezydenta Komorowskiego napisałem osobiście, jako do zwierzchnika sił zbrojnych. Decyzję o utworzeniu w Raciborzu jedynego na całej południowej granicy oddziału Straży Granicznej ocenia jako wynik nepotyzmu, a nie rachunku ekonomicznego. Przypomina, że osoby związane z wicekomendantem SG zajmują tam kierownicze stanowiska. więcej


Noworoczne spotkanie dla struktur PiS w Powiecie Nowosądeckim

18 stycznia 2013r.
W grybowskim Kinie Biała 18 stycznia spotkali się członkowie Prawa i Sprawiedliwości z Powiatu Ziemskiego Nowosądeckiego na tradycyjnym noworocznym spotkaniu. Przewodniczący struktur powiatowych - radny powiatowy Antoni Poręba przywitał wszystkich przybyłych, po czym zaprosił do zabrania głosu Prezesa PiS dla okręgu nr 14 - senatora Stanisława Koguta. Parlamentarzysta ze Stróż dokonał analizy i podsumowania działalności ugrupowania w roku 2012 i przedstawił kierunki działania na nowy rok 2013. Odmówiono również modlitwę za zmarłą Jadwigę Kaczyńską, matkę Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego i Premiera RP - Jarosława Kaczyńskiego. Senator zapowiedział również możliwość zorganizowania wyjazdu na uroczystości pogrzebowe do Warszawy, które odbędą się w najbliższą środę. Następnie przystąpiono do okolicznościowego poczęstunku, podczas którego była możliwość składania indywidualnych życzeń noworocznych. więcej


Oświadczenie w sprawie likwidacji KOSG

15 stycznia 2013r.
Jestem zbulwersowany podaną do opinii publicznej wiadomością o decyzji likwidującej Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Byłem przekonany, że Ministrowi Spraw Wewnętrznych zostały przedstawione wszystkie argumenty uzasadniające pozostawienie w Nowym Sączu Oddziału Straży Granicznej. Najwyraźniej jednak to nie argumenty ekonomiczne, merytoryczne i logiczne zadecydowały o likwidacji KOSG. Wzięło górę partyjniactwo i nie zważające na fatalne dla budżetu państwa interesy kolegów z układu koalicji rządzącej. To zatrważające, że ludzie mający bronić budżetu - trwonią go na partyjną prywatę i to na oczach całego społeczeństwa. Czas z tym skończyć. Zdumiewa mnie fakt, że Minister Spraw Wewnętrznych ma za nic bezpieczeństwo na granicach Państwa Polskiego, choćby to były wewnętrzne granice Unii Europejskiej. Nie wspominam już o wielu młodych ludziach, którzy stracą pracę w wyniku tej fatalnej decyzji. Dziś inwestuje się w oddział. w którego strukturach pracują w większości funkcjonariusze będący w wieku przedemerytalnym. W jakim celu modernizowano budynki i wyposażenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej? Kosztowało to ciężkie miliony. Komu to dzisiaj będzie służyć? Interesom grupy kolegów z Platformy Obywatelskiej? Czy tak ma wyglądać praworządność w Polsce Donalda Tuska? Stanowczo się temu sprzeciwiam i będę żądał wyciągnięcia konsekwencji wobec urzędników państwowych, stojących za podjęciem tej fatalnej decyzji.

Stanisław Kogut - Senator RPSpotkanie w OSP w Krużlowej Niżnej

13 stycznia 2013r.
Senator Stanisław Kogut spotkał się z druhami strażakami z OSP w Krużlowej Niżnej. Spotkanie miało charakter sprawozdawczy i absolutoryjny. W spotkaniu udział wziął także Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu - Paweł Motyka. Obecni byli również lokalni samorządowcy. Po wysłuchaniu sprawozdań i przegłosowaniu absolutorium przyszedł czas na dyskusję. Druhowie zauważyli, że wymogi stawiane strażakom ochotnikom zaczynają przypominać te, które obowiązują w Państwowej Straży Pożarnej. Dziś na spełnienie tych wymagań potrzeba pieniędzy, których brakuje w małych strażnicach OSP. Podczas dyskusji zarząd OSP w Krużlowej Niższej zobowiązał się wysłać sześciu druhów na potrzebne szkolenia. więcej


Poseł Antoni Macierewicz
w Nowym Sączu
na zaproszenie senatora
i Klubu Gazety Polskiej


13 stycznia 2012r.
Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości gościł w Nowym Sączu. Dwugodzinne spotkanie prawie całości poświęcone było wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Poseł skrytykował też rząd Donalda Tuska i zapowiedział ostrą walkę PiS o przejęcie władzy w państwie. Poseł PiS i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Badania Przyczyn Katastrofy pod Smoleńskiem przybył do Nowego Sącza na zaproszenie działającego w mieście Klubu Gazety Polskiej oraz Prezesa Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości - Stanisława Koguta. Zaraz po wejściu na scenę w Sali Przemienienia Pańskiego przy Bazylice św. Małgorzaty przyznał, że jest mile zaskoczony. Sala wypełniona była po brzegi zwolennikami ugrupowania, które reprezentuje. Nie było wolnego miejsca siedzącego, a część z uczestników spotkania stała.

Prawo i Sprawiedliwość
liderem sondaży


13 stycznia 2012r.
PiS po raz kolejny wyprzedza PO. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dzisiaj, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu Homo Homini dla Wirtualnej Polski. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 31 proc. poparcia. PO może liczyć na 29 proc. głosów, a więc o 2 pkt. proc. mniej. W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: SLD (13 proc.) i PSL (7 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby RP (4 proc.) i SP (2 proc.). W porównaniu z poprzednim sondażem Homo Homini dla WP (18 grudnia) zmalała liczba osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach. W grudniu pójść do urn chciało 53 proc. Polaków, obecnie - 46 proc. Natomiast 14 proc. Polaków jeszcze nie podjęło decyzji, na kogo odda swój głos. (Wirtualna Polska)

Profesor Piotr Gliński gościł
w Nowym Sączu
na zaproszenie senatora


29 grudnia 2012r.
Na zaproszenie senatora Stanisława Koguta do Nowego Sącza przyjechał profesor Piotr Gliński, kandydat na premiera rządu technicznego Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkanie z profesorem Glińskim przybyło około 200 sądeczan, którzy wysłuchali wykładu na temat dziesięciu priorytetów dla Polski. Podczas wykładu padły też słowa na temat mediów, profesor stwierdził że w kraju jest zapotrzebowanie na media inne od tych, komercyjnych, znanych wszystkim dobrze od wielu lat. Polacy poszukują w mediach niezależności i świeżej myśli, dlatego na trudnym rynku prasowym sukces ekonomiczny odnieśli chociażby twórcy tygodnika Uważam Rze. Sądeczanie z zainteresowaniem wysłuchali oceny działań obecnego rządu dokonanej przez profesora. Kandydat PiS na premiera dowodził m.in, że polityka zagraniczna prowadzona przez rząd Donalda Tuska jest chybiona. Jak można pisać na stronach BBN, że bezpieczeństwo naszego kraju jest w jakimkolwiek stopniu zależne od Rosji - pytał Piotr Gliński. więcej


Oświadczenie Senatora RP
w sprawie trudnej sytuacji na Śląsku,
w sektorze kolejowym


12 grudnia 2012r.
Kiedy przed kilkoma laty, wraz z licznymi specjalistami z obszaru transportu kolejowego mówiłem, że usamorządowienie przewozów regionalnych jest błędnym rozwiązaniem – nie chciano nas słuchać. Wszystkie argumenty przemawiały za tym, że usamorządowienie sektora kolejowego może prowadzić do chaosu, gdyż samorządy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i wprawy w zarządzaniu tą gałęzią transportu. Zimą przed dwoma laty, w czasie największego kryzysu i chaosu na polskich dworcach, jaki miał miejsce w ostatnim czasie - mówiłem i przekonywałem o tym, że wprowadzanie zmian w rozkładzie jazdy pociągów w okresie świątecznym i ferii zimowych jest złym rozwiązaniem. Któż racjonalnie myślący wprowadza takie zmiany w czasie największego natężenia ruchu pasażerskiego? więcej


Więcej przeczytasz w Archiwum Wiadomości

Copyright by www.stanislawkogut.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.